Birmingham, USA | July 7 - 17, 2022

Qualifications by Country

Qualifications by Country

View qualifications by sport

AFG Flag  AFG

+
SportDisciplineCategoryQualified

Muay
48 kg Women
Kawsar SHERZAD
51 kg Women
Freshta SHERZAD

ALB Flag  ALB

+
SportDisciplineCategoryQualified

Pool
9-Ball Men
Eklent KACI

ALG Flag  ALG

+
SportDisciplineCategoryQualified

Kumite
60kg Men
Ayoub ANIS HELASSA

ANG Flag  ANG

+
SportDisciplineCategoryQualified

Sumo
Lightweight Men
Batantu LUSAVUVU

ARG Flag  ARG

+
SportDisciplineCategoryQualified

Parachuting
Canopy Piloting
Marcos DARMANFranco DARMAN

Billiards Sports

Pool
9-Ball Women
Soledad AYALA

Boules Sports

Lyonnaise
Progressive Shooting - Single Women
Carla CABRERA

Canoe

Marathon
K1 Short Distance Men
Team
K1 Short Distance Women
Team
K1 Standard Distance Men
Team
K1 Standard Distance Women
Team

Fistball

Outdoor
Team Men
Team

Gymnastics

Parkour
Freestyle Women
Team
Speed Women
Team
Trampoline
Double Mini Men
Team
Double Mini Women
Team

Handball

Beach
Team Men
Team
Team Women
Team

Ju-Jitsu

Fighting
77kg Men
Silvio DOMINGUEZ

Racquetball

Racquetball
Single Men
Diego GARCIA QUISPE
Single Women
Natalia MENDEZ ERLWEIN

Roller Sports

Artistic
Freeskating Men
Juan FRANCISCO SANCHEZ
Freeskating Women
Carolina BURWAN
Speed Skating Road
Elimination 15.000m Men
Santiago ROUMEC
Elimination 15.000m Women
Rocio BERBEL ALT
Point Race 10.000m Men
Santiago ROUMEC
Point Race 10.000m Women
Rocio BERBEL ALT
Sprint 1 Lap Men
Francisco PETRELLI
Sprint 1 Lap Women
Micaela SIRI
Sprint 100m Men
Francisco PETRELLI
Sprint 100m Women
Micaela SIRI
Speed Skating Track
Elimination 10.000m Men
Santiago ROUMEC
Elimination 10.000m Women
Rocio BERBEL ALT
Point Elimination 10.000m Men
Santiago ROUMEC
Point Elimination 10.000m Women
Rocio BERBEL ALT
Sprint 1.000m Men
Francisco PETRELLI
Sprint 1.000m Women
Micaela SIRI
Sprint 500m Men
Francisco PETRELLI
Sprint 500m Women
Micaela SIRI
Time trial 200m Men
Francisco PETRELLI
Time trial 200m Women
Micaela SIRI

Squash

Squash
Singles Men
Jeremias AZANA

Sumo

Sumo
Lightweight Women
Moira Denise SANTILLAN

Waterski & Wakeboard

Wakeboard
Freestyle Women
Eugenia de ARMAS
Waterski
Jump Men
Tobias GIORGIS
Trick Men
Tobias GIORGIS

Wushu

Taolu
Changquan Women
Melina Fiorella AREVALO

ARU Flag  ARU

+
SportDisciplineCategoryQualified

Tenpin
Doubles Women
Team
Singles Women
Team

AUS Flag  AUS

+
SportDisciplineCategoryQualified

Parachuting
Canopy Piloting
Leigh McCORMACK

Archery

Target
Compound Men
Danie OOSTHUIZEN

Baseball - Softball

Softball
Team Women
Team

Bowling

Tenpin
Doubles Men
Team
Doubles Women
Team
Singles Men
Team
Singles Women
Team

DanceSport

Latin
Couple
Team
Rock 'n' Roll
Couple
Team
Standard
Couple
Team

Flying Disc

Ultimate
Team
Team

Gymnastics

Acrobatics
Pair Women
Team
Parkour
Freestyle Women
Staphenia ZITTIS
Speed Women
ZITIS STEPHANIA - AUS GYMNASTICS
Rhythmic Gymnastics
Ball Women
Alexandra KIROI-BOGATYREVA
Clubs Women
Alexandra KIROI-BOGATYREVA
Hoop Women
Alexandra KIROI-BOGATYREVA
Ribbon Women
Team
Trampoline
Double Mini Women
Team
Tumbling
Individual Men
Team
Individual Women
Team

Handball

Beach
Team Women
Team

Karate

Kumite
84kg+ Men
Daniel TIELEN

Lacrosse

Outdoor
Sixes Men
Team
Sixes Women
Team

Muaythai

Muay
54 kg Women
Yolanda SCHMIDT
63.5 kg Women
Zoe PUTORAK

Orienteering

Foot Orienteering
Middle-Distance Men
Team
Middle-Distance Women
Team
Sprint Men
Team
Sprint Women
Team
Sprint Relay
Team

Sport Climbing

Boulder
Single Women
Grace CROWLEY
Speed
Single Women
Grace CROWLEY

Squash

Squash
Singles Men
Rhys DOWLINGJoseph WHITE
Singles Women
Jessica TURNBULLAlex HAYDON

Triathlon

Duathlon
Individual Men
Matt SMITHSamuel MILEHAM
Individual Women
Aleisha WESLEY
Relay
Team

Waterski & Wakeboard

Wakeboard
Freestyle Men
Nic RAPATony IACCONI
Freestyle Women
Mackenzie McCARTHY
Waterski
Slalom Men
Nicholas ADAMS
Slalom Women
Vennesa VIEKE
Trick Men
Joshua BRIANT
Trick Women
Tayla SIMMONDS

AUT Flag  AUT

+
SportDisciplineCategoryQualified

Flag Football
Team Men
Team
Team Women
Team

Archery

Field
Barebow Men
Alois STEINWENDER
Barebow Women
Andrea PAYER
Target
Compound Men
Nico WIENER

Billiards Sports

Pool
9-Ball Men
Albin OUSCHAN
Snooker
15-Reds Men
Florian NUESSLE

DanceSport

Rock 'n' Roll
Couple
Team

Fistball

Outdoor
Team Men
Team
Team Women
Team

Ju-Jitsu

Fighting
48kg Women
Anna FUHRMANN
63kg Women
Lisa FUHRMANN

Karate

Kumite
68kg Women
Alisa BUCHINGER

Kickboxing

K1 Style
60kg Women
Stella HEMETSBERGER

Muaythai

Muay
51 kg Women
Rebecca HOEDL
60 kg Women
Nina SCHEUCHER

Orienteering

Foot Orienteering
Middle-Distance Men
Team
Middle-Distance Women
Team
Sprint Men
Team
Sprint Women
Team
Sprint Relay
Team

Powerlifting

Equipped
Heavyweight Women
Ines KAHRER
Middleweight Men
Alexander HUBER

Roller Sports

Speed Skating Road
Elimination 15.000m Men
Christian KROMOSER
Point Race 10.000m Men
Christian KROMOSER
Speed Skating Track
Elimination 10.000m Men
Christian KROMOSER
Point Elimination 10.000m Men
Christian KROMOSER

Sport Climbing

Boulder
Single Men
Nicolai UZNIK
Lead
Single Men
Mathias POSCH
Single Women
Jessica PILZ
Speed
Single Men
Lawrence BOGESCHDORFER
Single Women
Laura STOECKLER

Triathlon

Duathlon
Individual Women
Sandrina ILLES

Waterski & Wakeboard

Waterski
Jump Men
Claudio KOESTENBERGER

AZE Flag  AZE

+
SportDisciplineCategoryQualified

Aerobics
Dance
Team
Rhythmic Gymnastics
Ball Women
Zohra AGHAMIROVA
Clubs Women
Team
Hoop Women
Team
Ribbon Women
Team

Karate

Kata
Individual Men
Roman HEYDAROV
Kumite
68kg Women
Irina ZARETSKA
84kg+ Men
Asiman GURBANLI

Kickboxing

K1 Style
91kg+ Men
Bahram RAJABZADEH

BEL Flag  BEL

+
SportDisciplineCategoryQualified

Drone Racing
FPV
Maximilien PELLICHERO

Archery

Target
Compound Women
Sarah PRIEELS

Billiards Sports

Carom
3 Cushion Men
Eddy MERCKX

Boules Sports

Pétanque
Classic - Doubles Women
Team
Precision Shooting - Single Women
Jessica MESKENS

Canoe

Marathon
K1 Short Distance Men
Team
K1 Standard Distance Men
Team

DanceSport

Breaking
Individual Women
B-Girl Madmax B-Girl Camine
Rock 'n' Roll
Couple
Team

Gymnastics

Acrobatics
Men's Group Men
Team
Pair
Team
Women's Group Women
Team
Parkour
Freestyle Men
Jeremy LORSIGNOL
Speed Men
Jeremy LORSIGNOL
Tumbling
Individual Men
Team

Ju-Jitsu

Duo
Team
Team
Fighting
57kg Women
Licai POURTOIS
Jiu-Jitsu (Ne-Waza)
69kg Men
Florian BAYILI

Kickboxing

K1 Style
60kg Women
Helene CONNART

Korfball

Indoor
Team
Team

Life Saving

Pool
100m Manikin Tow with Fins Men
Corentin STAVART
100m Manikin Tow with Fins Women
Bo van de PLAS
200m Super Lifesaver Women
Bo van de PLAS
50m Manikin Carry Women
Aurelie ROMANINI
Team 4x25m Manikin Relay Men
Team
Team 4x25m Manikin Relay Women
Team
Team 4x50m Medley Relay Men
Team
Team 4x50m Medley Relay Women
Team
Team 4x50m Obstacle Relay Men
Team
Team 4x50m Obstacle Relay Women
Team

Orienteering

Foot Orienteering
Middle-Distance Men
Yannick MICHIELS
Sprint Men
Yannick MICHIELS

Powerlifting

Equipped
Heavyweight Men
Jeroen van HEESVELDE BEL

Roller Sports

Speed Skating Road
Elimination 15.000m Men
Bart SWINGS
Point Race 10.000m Men
Bart SWINGS
Speed Skating Track
Elimination 10.000m Men
Bart SWINGS
Point Elimination 10.000m Men
Bart SWINGS

Sport Climbing

Boulder
Single Men
Hannes van DUYSEN
Single Women
Chloe CAULIER
Lead
Single Men
Nicolas COLLIN

Squash

Squash
Singles Women
Tinne GILIS

Triathlon

Duathlon
Individual Men
Angelo VANDECASTEELEVincent BIERINCKXArnaud DELY
Individual Women
Lotte CLAESLaura SWANNETMaurine RICOUR
Relay
Team

Tug of War

Outdoor
640kg Men
Team

Waterski & Wakeboard

Waterski
Slalom Men
Benjamin STADLBAUR
Trick Men
Olivier FORTAMPS

BIH Flag  BIH

+
SportDisciplineCategoryQualified

Pool
9-Ball Men
Sanjin PEHILVANOVIC - BIH

Kickboxing

K1 Style
63.5kg Men
Dajan IVANOVIC
91kg+ Men
Ahmed KRNJIC

BOL Flag  BOL

+
SportDisciplineCategoryQualified

Racquetball
Single Men
Conrado MOSCOSO
Single Women
Angelica BARRIOSMicaela MENESES

BRA Flag  BRA

+
SportDisciplineCategoryQualified

Flag Football
Team Women
Team

Billiards Sports

Snooker
15-Reds Men
Victor SARKIS

DanceSport

Breaking
Individual Men
B-Boy Luan San
Latin
Couple
Team

Fistball

Outdoor
Team Men
Team
Team Women
Team

Gymnastics

Aerobics
Pair
Team
Rhythmic Gymnastics
Ball Women
Ana Luisa PASSOS
Clubs Women
Team
Hoop Women
Team
Ribbon Women
Team

Handball

Beach
Team Men
Team

Karate

Kumite
55kg Women
Valeria KUMIZAKI
60kg Men
Douglas SANTOS BROSE
67kg Men
Vinicius FIGUEIRA

Kickboxing

K1 Style
63.5kg Men
Vinicius OLIVEIRA MESTRINER

Muaythai

Muay
57 kg Women
Graziele GOUVEIA da SILVA
81 kg Men
Cristiano ZANCHETTIN

Orienteering

Foot Orienteering
Middle-Distance Men
Team
Middle-Distance Women
Team
Sprint Men
Team
Sprint Women
Team
Sprint Relay
Team

Powerlifting

Equipped
Heavyweight Men
David COIMBRA
Heavyweight Women
Cicera TAVARES
Lightweight Men
Eduson LIMAEric OISHI
Lightweight Women
Irani RODRIGUEZ
Middleweight Men
Marcello del LAMA
Middleweight Women
Erica BUENO

Roller Sports

Artistic
Freeskating Women
Bianca CORTEZE AMEIXEIRO
Speed Skating Track
Sprint 1.000m Women
Sofia SERRANO SCHEIBLERCamila ANY MAZZOCCO

Squash

Squash
Singles Men
Vinicius RODRIGUES
Singles Women
Thaisa SERAFINI

Sumo

Sumo
Heavyweight Men
Rui APARECIDO DE SAN JUNIORAlysson SALLES
Heavyweight Women
Fernanda ROJAS PELEGRINI
Lightweight Men
Alex NAKAYA
Lightweight Women
Luciana WATANABE HIGUCHI
Middleweight Women
Valria DALL'OLIO

Waterski & Wakeboard

Wakeboard
Freestyle Men
Henrique DAIBERT

Wushu

Taolu
Changquan Women
Michele SILVA DOS SANTOS

BRN Flag  BRN

+
SportDisciplineCategoryQualified

Snooker
15-Reds Men
Habib SABAH

Ju-Jitsu

Jiu-Jitsu (Ne-Waza)
77kg Men
Ali MUNFAREDI

Triathlon

Duathlon
Individual Men
Moussa KARICH

BRU Flag  BRU

+
SportDisciplineCategoryQualified

Taolu
Taijiquan, Taijijian All-round Men
Zheng Yu HOSEA WONG
Taijiquan, Taijijian All-round Women
Basma LACHKAR

BUL Flag  BUL

+
SportDisciplineCategoryQualified

Aerobics
Pair
Team
Trio
Team
Parkour
Freestyle Men
Martin DIMITROV
Speed Men
Martin DIMITROV
Rhythmic Gymnastics
Ball Women
Boryana KALEYNEva BREZALIEVA
Clubs Women
Team
Hoop Women
Team
Ribbon Women
Team

Karate

Kumite
55kg Women
Ivet GORANOVA

Kickboxing

K1 Style
63.5kg Men
Ognyan MIRCHEV

Orienteering

Foot Orienteering
Middle-Distance Women
Kristina IVANOVA
Sprint Women
Kristina IVANOVA

Sumo

Sumo
Lightweight Men
Pencho Minchev DOCHEV
Middleweight Women
Mariya Gerginova ORYASHKOVA

CAM Flag  CAM

+
SportDisciplineCategoryQualified

Pétanque
Classic - Doubles Women
Team
Precision Shooting - Single Women
Ouk SREYMOM

CAN Flag  CAN

+
SportDisciplineCategoryQualified

Target
Compound Men
Christopher PERKINS

Baseball - Softball

Softball
Team Women
Team

Billiards Sports

Pool
9-Ball Men
John MORRA
9-Ball Women
Brittany BRYANT

Boules Sports

Pétanque
Classic - Doubles Women
Team
Precision Shooting - Single Women
Carole BRUB

Bowling

Tenpin
Doubles Men
Team
Singles Men
Team

DanceSport

Breaking
Individual Men
B-Boy Phil Wizard
Individual Women
B-Girl Tiff

Floorball

Indoor
Team Men
Team

Flying Disc

Ultimate
Team
Team

Gymnastics

Trampoline
Double Mini Men
Team
Double Mini Women
Team
Tumbling
Individual Men
Team
Individual Women
Team

Ju-Jitsu

Jiu-Jitsu (Ne-Waza)
48kg Women
Ni Ni Vicky HOANG

Karate

Kumite
55kg Women
Kathryn CAMPBELL
61kg Women
Haya JUMAA

Kickboxing

K1 Style
52kg Women
Stephnie GOODE

Lacrosse

Outdoor
Sixes Men
Team
Sixes Women
Team

Muaythai

Muay
54 kg Women
Yumiko KAWANO
63.5 kg Women
Savannah FODEN

Orienteering

Foot Orienteering
Middle-Distance Men
Team
Middle-Distance Women
Team
Sprint Men
Team
Sprint Women
Team
Sprint Relay
Team

Powerlifting

Equipped
Super Heavyweight Women
Rhaea STINN

Racquetball

Racquetball
Single Women
Michele MORISSETTE

Roller Sports

Inline Hockey
Team Men
Team

Squash

Squash
Singles Men
David BAILLARGEON
Singles Women
Hannah BLATTNikole TODD

Waterski & Wakeboard

Waterski
Jump Women
Taryn GRANT
Slalom Men
Cole McCORMICK
Slalom Women
Jaimee BULL
Trick Women
Neilly ROSS

Wheelchair Rugby

Low Point
Team
Team

Wushu

Taolu
Changquan Women
Lissy LIU
Jianshu, Qiangshu All-round Men
Jason CHEN-LEUNG
Jianshu, Qiangshu All-round Women
Winnie Qian Hui CAI
Taijiquan, Taijijian All-round Men
Murray Yiu-Chun CHEUNG

CHI Flag  CHI

+
SportDisciplineCategoryQualified

Target
Compound Women
Mariana ZUNIGA

Boules Sports

Lyonnaise
Precision Shooting - Single Women
Sabrina POLITO MOLINA
Progressive Shooting - Single Women
Melisa POLITO MOLINA

Canoe

Marathon
K1 Short Distance Women
Team
K1 Standard Distance Women
Team

DanceSport

Breaking
Individual Men
B-Boy Matita

Fistball

Outdoor
Team Men
Team

Karate

Kumite
67kg Men
Camilo VELOZO
84kg Men
Fabian HUAIQUIMAN

Racquetball

Racquetball
Single Women
Carla MUNOZ

Roller Sports

Speed Skating Road
Elimination 15.000m Men
Hugo Diego RAMIREZ BOADA
Elimination 15.000m Women
Alejandra TRASLAVINA LOPEZ
Point Race 10.000m Men
Hugo Diego RAMIREZ BOADA
Point Race 10.000m Women
Alejandra TRASLAVINA LOPEZ
Sprint 1 Lap Men
Ricardo Cristopher VERDUGO CAMPOS
Sprint 1 Lap Women
Maria MOYA
Sprint 100m Men
Ricardo Cristopher VERDUGO CAMPOS
Sprint 100m Women
Maria MOYA
Speed Skating Track
Elimination 10.000m Men
Hugo Diego RAMIREZ BOADA
Elimination 10.000m Women
Alejandra TRASLAVINA LOPEZ
Point Elimination 10.000m Men
Hugo Diego RAMIREZ BOADA
Point Elimination 10.000m Women
Alejandra TRASLAVINA LOPEZ
Sprint 1.000m Men
Ricardo Cristopher VERDUGO CAMPOS
Sprint 1.000m Women
Maria MOYA
Sprint 500m Men
Ricardo Cristopher VERDUGO CAMPOS
Sprint 500m Women
Maria MOYA
Time trial 200m Men
Ricardo Cristopher VERDUGO CAMPOS
Time trial 200m Women
Maria MOYA

Sport Climbing

Lead
Single Men
Benjamin VARGAS
Single Women
Ignacia MELLADO QUINTEROS

Waterski & Wakeboard

Waterski
Jump Men
Emile RITTER
Jump Women
Valentina GONZALEZ
Trick Men
Martin LABRA
Trick Women
Valentina GONZALEZ

Wushu

Taolu
Daoshu, Gunshu All-round Women
Camila Alejandra CID URTUBIA

CHN Flag  CHN

+
SportDisciplineCategoryQualified

Drone Racing
FPV
Haisen KONGAolin LIANG

Bowling

Tenpin
Doubles Men
Team
Singles Men
Team

DanceSport

Breaking
Individual Women
B-Girl Qingyi B-Girl Babyball
Latin
Couple
Team
Standard
Couple
Team

Korfball

Indoor
Team
Team

Squash

Squash
Singles Women
Jia LIU

Underwater Sports

Finswimming
Apnoea 50m Men
Siqian ZHANGZhenbo TONG
Apnoea 50m Women
Chengjing SHUYaoyao HU
Surface 100m Men
Yongan SHAN
Surface 100m Women
Chengjing SHUYichuan XU
Surface 200m Women
Yichuan XU
Surface 400m Women
Sijia CHEN
Surface Relay 4x100m Men
Team
Surface Relay 4x100m Women
Team
Surface Relay 4x50m Men
Team
Surface Relay 4x50m Women
Team

Waterski & Wakeboard

Wakeboard
Freestyle Women
Lu XU

Wushu

Taolu
Changquan Women
Xiaoxiao LAI
Daoshu, Gunshu All-round Men
Zhaohua WU
Nanquan, Nandao All-round Women
Yaling ZHANG
Nanquan, Nangun All-round Men
Zhongxin LIU

COL Flag  COL

+
SportDisciplineCategoryQualified

Target
Compound Men
Daniel MUNOZ
Compound Women
Alejandra USQUIANOSara LOPEZ

Billiards Sports

Carom
3 Cushion Men
Pedro GONZALEZJose Juan GARCIA

Bowling

Tenpin
Doubles Men
Team
Doubles Women
Team
Singles Men
Team
Singles Women
Team

Flying Disc

Ultimate
Team
Team

Gymnastics

Parkour
Freestyle Women
Katerine VALENCIA GUERREIRO
Speed Women
Katerine VALENCIA GUERREIRO

Ju-Jitsu

Fighting
48kg Women
Katherine GUZMAN
57kg Women
Margarita Rosa CAMPOS OBANDO
62kg Men
Viviescas JAIRO ALEJANDRO
Jiu-Jitsu (Ne-Waza)
57kg Women
Margarita Rosa CAMPOS OBANDO
85kg Men
Kevin CUERVO

Racquetball

Racquetball
Single Men
Mario MERCADO
Single Women
Cristina AMAYA

Roller Sports

Artistic
Dance
Team
Freeskating Men
Juan SEBASTIAN LEMUS
Inline Hockey
Team Men
Team
Speed Skating Road
Elimination 15.000m Men
Daniel ZAPATA MARTINEZEdwin ESTRADA
Elimination 15.000m Women
Johana MONDRAGON
Point Race 10.000m Men
Daniel ZAPATA MARTINEZEdwin ESTRADA
Point Race 10.000m Women
Johana MONDRAGON
Sprint 1 Lap Women
Geiny Carmela PAJARO
Sprint 100m Women
Geiny Carmela PAJARO
Speed Skating Track
Elimination 10.000m Men
Daniel ZAPATA MARTINEZEdwin ESTRADA
Elimination 10.000m Women
Johana MONDRAGON
Point Elimination 10.000m Men
Daniel ZAPATA MARTINEZEdwin ESTRADA
Point Elimination 10.000m Women
Johana MONDRAGON
Sprint 1.000m Men
Pedro Armando CAUSIL
Sprint 1.000m Women
Maria Fernanda TIMMS ARIZAGeiny Carmela PAJAROLuz KARIME GARZON
Sprint 500m Women
Geiny Carmela PAJARO
Time trial 200m Women
Geiny Carmela PAJARO

Squash

Squash
Singles Men
Miguel Angel RODRIGUEZRonald PALOMINO
Singles Women
Laura TOVARLucia BAUTISTA

Triathlon

Duathlon
Individual Men
Carlos Javier QUINCHARA FOREROBrian MOYADavid GUETE
Individual Women
Maria Carolina VELASQUEZ SOTO
Relay
Team

Underwater Sports

Finswimming
Apnoea 50m Men
Mauricio FERNANDEZ CASTILLO
Apnoea 50m Women
Paula Alejandra AGUIRRE JOYA
Bi Fins 50m Women
Diana PAOLA MORENO
Surface 100m Men
Juan Camilo RODRIGUEZ LOPEZ
Surface 100m Women
Paula Alejandra AGUIRRE JOYAGrace FERNANDEZ CASTILLO
Surface 200m Men
Juan Fernando OCAMPO LOZADA
Surface Relay 4x100m Men
Team
Surface Relay 4x100m Women
Team
Surface Relay 4x50m Men
Team
Surface Relay 4x50m Women
Team

Waterski & Wakeboard

Wakeboard
Freestyle Men
Felipe LARDON de GUEVARA
Waterski
Slalom Men
Federico JARAMILLO
Slalom Women
Luisa JARAMILLO E
Trick Women
Daniela VERSWYVEL

CRC Flag  CRC

+
SportDisciplineCategoryQualified

Carom
3 Cushion Men
Erick TELLEZ
Pool
9-Ball Women
Adriana VILLAR

Bowling

Tenpin
Doubles Men
Team
Singles Men
Team

Powerlifting

Equipped
Super Heavyweight Men
Manuel MANOLO CAMPOS

Racquetball

Racquetball
Single Men
Andres ACUNAFelipe CAMACHO

Roller Sports

Speed Skating Road
Elimination 15.000m Women
Yuliana Gabriela ABARCA GODOY
Sprint 1 Lap Men
Bayron VEGA
Sprint 100m Men
Bayron VEGA
Speed Skating Track
Elimination 10.000m Women
Yuliana Gabriela ABARCA GODOY
Sprint 1.000m Men
Bayron VEGA
Sprint 500m Men
Bayron VEGA
Time trial 200m Men
Bayron VEGA

CRO Flag  CRO

+
SportDisciplineCategoryQualified

Field
Recurve Men
Alen REMAR
Target
Compound Women
Amanda MLINARIC

Boules Sports

Lyonnaise
Precision Shooting - Single Women
Nives JELOVICA
Progressive Shooting - Single Women
Ria VOJKOVIC

DanceSport

Rock 'n' Roll
Couple
Team

Handball

Beach
Team Men
Team

Karate

Kumite
84kg Men
Ivan KVESIC
84kg+ Men
Andjelo KVESIC

Kickboxing

K1 Style
91kg+ Men
Anto SIRIC

Underwater Sports

Finswimming
Apnoea 50m Women
Dora BASSI
Surface 100m Men
Filip STRIKINAC
Surface 100m Women
Dora BASSI
Surface 200m Women
Dora BASSI

CUB Flag  CUB

+
SportDisciplineCategoryQualified

Speed Skating Road
Sprint 1 Lap Women
Adriana CANTILLO
Sprint 100m Women
Adriana CANTILLO
Speed Skating Track
Sprint 1.000m Women
Adriana CANTILLO
Sprint 500m Women
Adriana CANTILLO
Time trial 200m Women
Adriana CANTILLO

CZE Flag  CZE

+
SportDisciplineCategoryQualified

Drone Racing
FPV
David SPACEK
Parachuting
Canopy Piloting
Petr MESTAKJakub SKLENKAMark RAHBANI

Archery

Field
Recurve Men
Tadeas KALVAS
Recurve Women
Jindriska VANECKOVA

Bowling

Tenpin
Doubles Men
Team
Singles Men
Team

Canoe

Marathon
K1 Short Distance Men
Team
K1 Short Distance Women
Team
K1 Standard Distance Men
Team
K1 Standard Distance Women
Team

DanceSport

Latin
Couple
Team
Rock 'n' Roll
Couple
Team

Floorball

Indoor
Team Men
Team

Gymnastics

Parkour
Freestyle Men
Martin CHROMECEK
Freestyle Women
MERKOVA ADELA
Speed Men
Martin CHROMECEK
Speed Women
MERKOVA ADELA

Kickboxing

K1 Style
52kg Women
Klara STRNADOVA
75kg Men
Petr DVORACEK

Korfball

Indoor
Team
Team

Lacrosse

Outdoor
Sixes Women
Team

Muaythai

Muay
54 kg Women
Viktorie BULNOV
91 kg Men
Jakub KLAUDA

Orienteering

Foot Orienteering
Middle-Distance Men
Team
Middle-Distance Women
Team
Sprint Men
Team
Sprint Women
Team
Sprint Relay
Team

Roller Sports

Inline Hockey
Team Men
Team
Speed Skating Road
Elimination 15.000m Men
Michal PROKOP
Point Race 10.000m Men
Michal PROKOP
Speed Skating Track
Elimination 10.000m Men
Michal PROKOP
Point Elimination 10.000m Men
Michal PROKOP

Squash

Squash
Singles Men
Jakub SOLNICKYMartin SVEC
Singles Women
Anne SERME

Underwater Sports

Finswimming
Surface 200m Men
Filip LATAL

Waterski & Wakeboard

Waterski
Slalom Men
Daniel ODVARKO
Trick Men
Martin KOLMAN

DEN Flag  DEN

+
SportDisciplineCategoryQualified

Drone Racing
FPV
Dane Adam GRACE
Parachuting
Canopy Piloting
Christian WEBER

American Football

Flag Football
Team Men
Team

Archery

Target
Compound Men
Mathias FULLERTON
Compound Women
Tanja GELLENTHIEN

Boules Sports

Pétanque
Classic - Doubles Women
Team
Precision Shooting - Single Women
Katrine JUNGE

Bowling

Tenpin
Doubles Men
Team
Doubles Women
Team
Singles Men
Team
Singles Women
Team

Canoe

Marathon
K1 Short Distance Men
Team
K1 Short Distance Women
Team
K1 Standard Distance Men
Team
K1 Standard Distance Women
Team

DanceSport

Latin
Couple
Team
Standard
Couple
Team

Gymnastics

Tumbling
Individual Men
Team
Individual Women
Team

Handball

Beach
Team Men
Team
Team Women
Team

Ju-Jitsu

Fighting
57kg Women
Rebekka Elisabeth Ziska DAHL
69kg Men
Jesper KILBAK
70kg Women
Liva Tanzer CHRISTIANSEN

Life Saving

Pool
200m Obstacle Swim Men
Andreas HANSEN

Orienteering

Foot Orienteering
Middle-Distance Men
Team
Middle-Distance Women
Team
Sprint Men
Team
Sprint Women
Team
Sprint Relay
Team

Powerlifting

Equipped
Heavyweight Men
Nicki LENTZ NIELSEN
Lightweight Women
Trine BAGGER
Super Heavyweight Women
Amalie LARSSON

Waterski & Wakeboard

Waterski
Trick Men
Tue NIELSEN

DOM Flag  DOM

+
SportDisciplineCategoryQualified

Racquetball
Single Men
Ramon de LEON

Roller Sports

Speed Skating Road
Elimination 15.000m Men
Mauricio GARCIA SIERRA
Point Race 10.000m Men
Mauricio GARCIA SIERRA
Speed Skating Track
Elimination 10.000m Men
Mauricio GARCIA SIERRA
Point Elimination 10.000m Men
Mauricio GARCIA SIERRA

Waterski & Wakeboard

Waterski
Slalom Men
Robert PIGOZZI

ECU Flag  ECU

+
SportDisciplineCategoryQualified

Carom
3 Cushion Men
Javier TERAN

Powerlifting

Equipped
Heavyweight Men
Moises VILLON
Heavyweight Women
Johanna AGUINAGA
Lightweight Men
Franklin LEONFernando SORIA
Middleweight Men
Alex OCHOA
Middleweight Women
Vilma OCHOA VARGAS

Racquetball

Racquetball
Single Men
Jose DANIEL UGALDEJuan FRANCISCO CUEVA

Roller Sports

Speed Skating Road
Elimination 15.000m Men
Jorge David BOLANOS VILLACORTE
Elimination 15.000m Women
Gabriela VARGAS SARMIENTO
Point Race 10.000m Men
Jorge David BOLANOS VILLACORTE
Point Race 10.000m Women
Gabriela VARGAS SARMIENTO
Sprint 1 Lap Men
Renato CARCHI
Sprint 1 Lap Women
Maria Loreto ARIAS ARMIJOS
Sprint 100m Men
Renato CARCHI
Sprint 100m Women
Maria Loreto ARIAS ARMIJOS
Speed Skating Track
Elimination 10.000m Men
Jorge David BOLANOS VILLACORTE
Elimination 10.000m Women
Gabriela VARGAS SARMIENTO
Point Elimination 10.000m Men
Jorge David BOLANOS VILLACORTE
Point Elimination 10.000m Women
Gabriela VARGAS SARMIENTO
Sprint 1.000m Men
Renato CARCHI
Sprint 1.000m Women
Maria Loreto ARIAS ARMIJOS
Sprint 500m Men
Renato CARCHI
Sprint 500m Women
Maria Loreto ARIAS ARMIJOS
Time trial 200m Men
Renato CARCHI
Time trial 200m Women
Maria Loreto ARIAS ARMIJOS

Sport Climbing

Speed
Single Women
Andrea ROJAS

Squash

Squash
Singles Women
Maria Paula MOYA LOPEZ

Underwater Sports

Finswimming
Bi Fins 50m Men
William ALEX BIRKETT FERAUD

EGY Flag  EGY

+
SportDisciplineCategoryQualified

Carom
3 Cushion Men
Sameh SIDHOM
Snooker
15-Reds Men
Abdelrahman SHAHIN

Gymnastics

Aerobics
Pair
Team

Karate

Kata
Individual Men
Ali SOFUOGLU
Individual Women
Aya HISHAM
Kumite
55kg Women
Ahlam YOUSSEF
61kg Women
Dahab ALI
67kg Men
Ali ELSAWY
68kg Women
Feryal ABDELAZIZ
68kg+ Women
Menna Shaaban OKILA
75kg Men
Abdalla Mamduh ABDELAZIZ
84kg Men
Youssef BADAWY
84kg+ Men
Taha MAHMOUD

Orienteering

Foot Orienteering
Middle-Distance Women
Salma HASSAN ABDELAZIZ
Sprint Women
Salma HASSAN ABDELAZIZ

Powerlifting

Equipped
Super Heavyweight Men
Ahmed HASSAIN

Sumo

Sumo
Heavyweight Men
Ibrahim ABDELLATIFAbdelrahman OBAID
Lightweight Men
Abdelrahman ELSEFY
Middleweight Men
Mohamed ELMAHDYHossam MISBAH

Underwater Sports

Finswimming
Bi Fins 100m Men
Ahmed EHAB IBRAHIM
Surface 200m Women
Gamila ALY HASSAN
Surface 400m Women
Gamila ALY HASSAN

Wushu

Taolu
Daoshu, Gunshu All-round Men
Amribrahim ABDELRAHMANKASIM

ESA Flag  ESA

+
SportDisciplineCategoryQualified

Target
Compound Men
Roberto HERNANDEZ
Compound Women
Sofia PAIZ

ESP Flag  ESP

+
SportDisciplineCategoryQualified

Drone Racing
FPV
Alejandro ZAMORA CABAAS
Parachuting
Canopy Piloting
Pablo HERNANDEZ

Archery

Field
Barebow Men
David GARCIA FERNANDEZ
Barebow Women
Ana Maria CANO
Recurve Men
Carlos IGLESIAS
Target
Compound Women
Andrea MUNOZ

Billiards Sports

Carom
3 Cushion Men
Daniel SANCHEZ
Pool
9-Ball Men
Francisco SANCHEZ-RUIZ

Canoe

Marathon
K1 Short Distance Men
Team
K1 Short Distance Women
Team
K1 Standard Distance Men
Team
K1 Standard Distance Women
Team
Polo
Team Men
Team

DanceSport

Breaking
Individual Men
B-Boy Xak B-Boy Johnny Fox
Latin
Couple
Team

Gymnastics

Acrobatics
Pair
Team
Parkour
Freestyle Men
Aaron VIVAR
Freestyle Women
Team
Speed Men
Aaron VIVAR
Speed Women
Team
Rhythmic Gymnastics
Ball Women
Teresa GOROSPE OCEJA
Clubs Women
Team
Hoop Women
Team
Ribbon Women
Team
Trampoline
Double Mini Men
Team
Double Mini Women
Team

Karate

Kata
Individual Men
Damian QUINTERO
Individual Women
Sandra SANCHEZ JAIME
Kumite
68kg+ Women
Maria TORRES GARCIA

Life Saving

Pool
100m Manikin Carry with Fins Men
Javier PEREZ SANCHEZFrancisco Javier CATALA LLINARES
100m Manikin Carry with Fins Women
Antia GARCIAMaria RODRIGUEZ RODRIGUEZ de la SIERRA
100m Manikin Tow with Fins Men
Francisco Javier CATALA LLINARESAlberto TURRADO ALVAREZ
100m Manikin Tow with Fins Women
Antia GARCIALola CABELLERO FUSET
200m Obstacle Swim Men
Roberto MORENO DIAZJavier PEREZ SANCHEZ
200m Obstacle Swim Women
Alba GOMEZ MESIASNuria PAYOLA
200m Super Lifesaver Men
Javier PEREZ SANCHEZ
200m Super Lifesaver Women
Nuria PAYOLAMaria RODRIGUEZ RODRIGUEZ de la SIERRA
50m Manikin Carry Men
Pau BELTRAN CABEDORaul Marek SPUZNAR ROSA
50m Manikin Carry Women
Antia GARCIA
Team 4x25m Manikin Relay Men
Team
Team 4x25m Manikin Relay Women
Team
Team 4x50m Medley Relay Men
Team
Team 4x50m Medley Relay Women
Team
Team 4x50m Obstacle Relay Men
Team
Team 4x50m Obstacle Relay Women
Team

Muaythai

Muay
48 kg Women
Sarai MEDINA

Roller Sports

Artistic
Freeskating Men
Pau GARCIA DOMEC
Freeskating Women
Andrea SILVA PASCUALCarla ESCRICH
Speed Skating Road
Elimination 15.000m Men
Francisco Jose PEULA CABELLO
Point Race 10.000m Men
Francisco Jose PEULA CABELLO
Sprint 1 Lap Women
Nerea LANGA TORRES
Sprint 100m Women
Nerea LANGA TORRES
Speed Skating Track
Elimination 10.000m Men
Francisco Jose PEULA CABELLO
Point Elimination 10.000m Men
Francisco Jose PEULA CABELLO
Sprint 1.000m Women
Nerea LANGA TORRES
Sprint 500m Women
Nerea LANGA TORRES
Time trial 200m Women
Nerea LANGA TORRES

Squash

Squash
Singles Men
Sergio GARCIA

Waterski & Wakeboard

Wakeboard
Freestyle Men
Martin DRUILLE
Waterski
Jump Men
Alvaro NOGUERA
Slalom Women
Sandra BOTAS MEDEM

EST Flag  EST

+
SportDisciplineCategoryQualified

Target
Compound Men
Robin JAATMA

DanceSport

Standard
Couple
Team

Orienteering

Foot Orienteering
Middle-Distance Men
Team
Middle-Distance Women
TeamEvely KAASIKU
Sprint Men
Team
Sprint Women
TeamEvely KAASIKU
Sprint Relay
Team

Sumo

Sumo
Lightweight Women
Evamaria RAUDSEPP

ETH Flag  ETH

+
SportDisciplineCategoryQualified

Fighting
70kg Women
Negash MESKEREM

FIN Flag  FIN

+
SportDisciplineCategoryQualified

Drone Racing
FPV
Aleksi RASTAS

Archery

Field
Barebow Women
Anne VILJANEN

DanceSport

Breaking
Individual Men
B-Boy Hatsolo

Floorball

Indoor
Team Men
Team

Gymnastics

Aerobics
Dance
Team
Group
Team
Rhythmic Gymnastics
Ball Women
Elisabeth JAMIL
Clubs Women
Team
Hoop Women
Team
Ribbon Women
Team

Kickboxing

K1 Style
60kg Women
Katja POYHONEN
70kg Women
Virve VANHAKOSKI
91kg+ Men
Pirkka SUKSI

Muaythai

Muay
48 kg Women
Tessa KAKKONEN

Orienteering

Foot Orienteering
Middle-Distance Men
Team
Sprint Men
Team

Powerlifting

Equipped
Middleweight Men
Matias VIIPERI

Squash

Squash
Singles Women
Riina KOSKINENEmilia SOINI

Sumo

Sumo
Middleweight Men
Oskari RIIHIOJA

FRA Flag  FRA

+
SportDisciplineCategoryQualified

Drone Racing
FPV
Killian ROUSSEAUJulien GIORDANA
Parachuting
Canopy Piloting
Veiga RIOSNicolas COADICKevin TECHEREric PHILIPPE

American Football

Flag Football
Team Men
Team
Team Women
Team

Archery

Field
Barebow Men
David JACKSON
Barebow Women
Christine GAUTHE
Recurve Men
Sam HERLICQ
Recurve Women
Laurena VILLARD
Target
Compound Men
Jean-Philippe BOULCHAdrien GONTIER

Boules Sports

Lyonnaise
Precision Shooting - Single Women
Pauline GOUILLOUD
Progressive Shooting - Single Women
Ophelie ARMANET
Pétanque
Classic - Doubles Women
Team
Precision Shooting - Single Women
Caroline BOURRIAUD

Bowling

Tenpin
Doubles Men
Team
Doubles Women
Team
Singles Men
Team
Singles Women
Team

Canoe

Marathon
K1 Short Distance Men
Team
K1 Short Distance Women
Team
K1 Standard Distance Men
Team
K1 Standard Distance Women
Team
Polo
Team Men
Team
Team Women
Team

DanceSport

Breaking
Individual Men
B-Boy Dany
Individual Women
B-Girl Senorita Carlota
Latin
Couple
Team
Rock 'n' Roll
Couple
Team

Flying Disc

Ultimate
Team
Team

Gymnastics

Parkour
Freestyle Men
Valentin DUBOIS
Freestyle Women
Team
Speed Men
Valentin DUBOIS
Speed Women
Team
Tumbling
Individual Men
Team
Individual Women
Team

Ju-Jitsu

Fighting
48kg Women
Sandra BADIE
62kg Men
Julien MATHIEU
63kg Women
Juliana FERREIRA
70kg Women
Chloe Claude Laurence LALANDE
77kg Men
Percy KUNSA BI AKU
Jiu-Jitsu (Ne-Waza)
57kg Women
Laurence FOUILLAT
69kg Men
Valentin BLUMENTAL

Karate

Kumite
68kg Women
Alizee AGIER
84kg Men
Jessie DA COSTA

Life Saving

Pool
100m Manikin Carry with Fins Men
Florian DELAHAYEArnaud CORDOBA
100m Manikin Carry with Fins Women
Magali ROUSSEAUCamille JULIEN
100m Manikin Tow with Fins Men
Florian DELAHAYE
100m Manikin Tow with Fins Women
Justine WEYDERS
200m Obstacle Swim Men
Kevin LASSERE
200m Super Lifesaver Men
Dylan VIALETTESKevin LASSERE
200m Super Lifesaver Women
Magali ROUSSEAUCamille JULIEN
50m Manikin Carry Men
Mathieu PERRILLON
50m Manikin Carry Women
Ava PRETRELeslie BELKACEMI
Team 4x25m Manikin Relay Men
Team
Team 4x25m Manikin Relay Women
Team
Team 4x50m Medley Relay Men
Team
Team 4x50m Medley Relay Women
Team
Team 4x50m Obstacle Relay Men
Team
Team 4x50m Obstacle Relay Women
Team

Muaythai

Muay
57 kg Women
Anaelle ANGERVILLE
63.5 kg Women
Nora CORNOLLE
71 kg Men
Jimmy VIENOT

Powerlifting

Equipped
Lightweight Men
Hassan EL BELGHITTI
Lightweight Women
Stephanie LEGARD
Middleweight Women
Melodie ANTHOURAD
Super Heavyweight Men
Sofiane BELKESIRAllan GRENIER

Roller Sports

Artistic
Freeskating Women
Ludivine MALLE
Inline Hockey
Team Men
Team
Speed Skating Road
Elimination 15.000m Men
Martin FERRIE
Elimination 15.000m Women
Marine LEFEUVRE
Point Race 10.000m Men
Martin FERRIE
Point Race 10.000m Women
Marine LEFEUVRE
Sprint 1 Lap Men
Yvan SIVILIER
Sprint 1 Lap Women
Marine LEFEUVREMathilde PEDRONNO
Sprint 100m Men
Yvan SIVILIER
Sprint 100m Women
Mathilde PEDRONNOMarine LEFEUVRE
Speed Skating Track
Elimination 10.000m Men
Martin FERRIE
Elimination 10.000m Women
Marine LEFEUVRE
Point Elimination 10.000m Men
Martin FERRIE
Point Elimination 10.000m Women
Marine LEFEUVRE
Sprint 1.000m Men
Yvan SIVILIER
Sprint 1.000m Women
Marine LEFEUVRE
Sprint 500m Men
Yvan SIVILIER
Sprint 500m Women
Marine LEFEUVREMathilde PEDRONNO
Time trial 200m Men
Yvan SIVILIER
Time trial 200m Women
Marine LEFEUVREMathilde PEDRONNO

Sport Climbing

Boulder
Single Men
Mejdi SCHALCKPaul JENFT
Single Women
Oriane BERTONEZelia AVEZOU FRA
Lead
Single Men
Paul JENFTMejdi SCHALCK
Single Women
Salom ROMAIN
Speed
Single Men
Guillaume MORO
Single Women
Capucine VIGLIONE

Squash

Squash
Singles Men
Greg MARCHEBaptiste MASOTTIVictor CROUIN
Singles Women
Melissa ALVESColine AUMARD

Triathlon

Duathlon
Individual Men
Benjamin CHOQUERTNathan GUERBEURMaxime HUEBER-MOOSBRUGGER
Individual Women
Garance BLAUTMarion LEGRAND
Relay
Team

Underwater Sports

Finswimming
Apnoea 50m Women
Maelle LECOEURMaiwenn HAMON
Bi Fins 100m Men
Adrien GHIRARDI
Surface 200m Men
Hugo MEYER
Surface 200m Women
Pauline GERARD-RENISSAC
Surface 400m Men
Hugo MEYER
Surface Relay 4x100m Women
Team
Surface Relay 4x50m Women
Team

Waterski & Wakeboard

Wakeboard
Freestyle Men
Maxime ROUX
Waterski
Jump Men
Louis DUPLAN-FRIBOURG
Trick Men
Pierre BALLON
Trick Women
Laura PHILY

Wushu

Taolu
Changquan Women
Juliette VAUCHEZ
Daoshu, Gunshu All-round Men
Loan DROUARD
Jianshu, Qiangshu All-round Men
Benoist DENOLLE

GBR Flag  GBR

+
SportDisciplineCategoryQualified

Field
Barebow Men
James ANNALL
Barebow Women
Victoria WILLIAMS
Recurve Men
Patrick HUSTON
Recurve Women
Bryony PITMAN
Target
Compound Women
Ella GIBSON

Billiards Sports

Pool
9-Ball Women
Kelly FISHER
Snooker
15-Reds Men
Darren MORGANWayne BROWN

Canoe

Marathon
K1 Short Distance Men
Team
K1 Short Distance Women
Team
K1 Standard Distance Men
Team
K1 Standard Distance Women
Team
Polo
Team Women
Team

Flying Disc

Ultimate
Team
Team

Gymnastics

Acrobatics
Men's Group Men
Team
Pair Men
Team
Parkour
Freestyle Men
David NELMES
Speed Men
David NELMES
Trampoline
Double Mini Men
Team
Double Mini Women
Team
Tumbling
Individual Men
Team
Individual Women
Team

Lacrosse

Outdoor
Sixes Men
Team
Sixes Women
Team

Muaythai

Muay
57 kg Women
Iman YASMIN BARLOW
60 kg Women
Niamh KINEHAN

Orienteering

Foot Orienteering
Middle-Distance Men
Team
Middle-Distance Women
Team
Sprint Men
Team
Sprint Women
Team
Sprint Relay
Team

Powerlifting

Equipped
Lightweight Women
Emma GOODWIN
Middleweight Women
Ellie STEEL
Super Heavyweight Men
Tony CLIFFE

Squash

Squash
Singles Men
Nathan LAKE
Singles Women
Lucy BEECROFT

Tug of War

Outdoor
540kg Women
Team
580kg
Team
640kg Men
Team

Waterski & Wakeboard

Wakeboard
Freestyle Men
Luca KIDD
Waterski
Jump Men
Luke OUTRAM
Slalom Men
Robert HAZELWOOD

Wheelchair Rugby

Low Point
Team
Team

Wushu

Taolu
Jianshu, Qiangshu All-round Men
Samuel MAK

GEO Flag  GEO

+
SportDisciplineCategoryQualified

Rhythmic Gymnastics
Ball Women
Ketevan ARBOLISHVILI
Clubs Women
Team
Hoop Women
Team
Ribbon Women
Team

Sumo

Sumo
Heavyweight Men
Zurab AKUBARDIA

GER Flag  GER

+
SportDisciplineCategoryQualified

Drone Racing
FPV
Nick NOLTE
Parachuting
Canopy Piloting
Kai BUNKUS Max KOSSIDOWSKITobias KOCH

American Football

Flag Football
Team Men
Team

Archery

Field
Barebow Men
Michael MEYER
Barebow Women
Martina BOSCHER
Recurve Men
Florian UNRUH
Recurve Women
Daniela KLESMANNElisa TARTLER
Target
Compound Men
Tim KRIPPENDORF

Billiards Sports

Carom
3 Cushion Men
Martin HORN
Pool
9-Ball Men
Joshua FILLER
9-Ball Women
Veronika IVANOVSKAIAPia FILLER
Snooker
15-Reds Men
Umut DIKME

Boules Sports

Pétanque
Classic - Doubles Women
Team
Precision Shooting - Single Women
Eileen JENAL

Bowling

Tenpin
Doubles Men
Team
Doubles Women
Team
Singles Men
Team
Singles Women
Team

Canoe

Marathon
K1 Short Distance Men
Team
K1 Short Distance Women
Team
K1 Standard Distance Men
Team
K1 Standard Distance Women
Team
Polo
Team Men
Team
Team Women
Team

DanceSport

Breaking
Individual Women
B-Girl Jilou B-Girl Pauline
Latin
Couple
Team
Rock 'n' Roll
Couple
Team
Standard
Couple
Team

Fistball

Outdoor
Team Men
Team
Team Women
Team

Flying Disc

Ultimate
Team
Team

Gymnastics

Acrobatics
Men's Group Men
Team
Pair
Team
Pair Women
Team
Trampoline
Double Mini Men
Team
Double Mini Women
Team

Handball

Beach
Team Women
Team

Ju-Jitsu

Duo
Team
Team
Fighting
63kg Women
Lilian WEIKEN
69kg Men
Jaschar SALMANOW
70kg Women
Annalena BAUER
77kg Men
Simon ATTENBERGER
85kg Men
Daniel ZMEEV
Jiu-Jitsu (Ne-Waza)
48kg Women
Irina BRODSKI

Karate

Kata
Individual Women
Jasmin JUETTNER
Kumite
50kg Women
Shara HUBRICH

Kickboxing

K1 Style
60kg Women
Sila RODERBURG

Korfball

Indoor
Team
Team

Lacrosse

Outdoor
Sixes Men
Team

Life Saving

Pool
100m Manikin Carry with Fins Men
Jan MALKOWSKITim BRANG
100m Manikin Carry with Fins Women
Nina HOLTUndine LAUERWALD
100m Manikin Tow with Fins Men
Tim BRANGKevin LEHR
100m Manikin Tow with Fins Women
Nina HOLTVivian ZANDER
200m Obstacle Swim Men
Fabian ENDEArne MOLLER
200m Obstacle Swim Women
Nina HOLT
200m Super Lifesaver Men
Arne MOLLERJoshua PERLING
200m Super Lifesaver Women
Alica GEBHARDT
50m Manikin Carry Men
Danny WIECKJoshua PERLING
50m Manikin Carry Women
Nina HOLTKerstin LANGE
Team 4x25m Manikin Relay Men
Team
Team 4x25m Manikin Relay Women
Team
Team 4x50m Medley Relay Men
Team
Team 4x50m Medley Relay Women
Team
Team 4x50m Obstacle Relay Men
Team
Team 4x50m Obstacle Relay Women
Team

Muaythai

Muay
54 kg Women
Atenea FLORES

Orienteering

Foot Orienteering
Middle-Distance Men
Team
Middle-Distance Women
Team
Sprint Men
Team
Sprint Women
Team
Sprint Relay
Team

Powerlifting

Equipped
Heavyweight Women
Sonja-Stefanie KRUEGERCathrin SILBERZAHN
Middleweight Men
Manuel GONNERMANN
Middleweight Women
Marie HAUSCHILDLisa SCHLAGBAUER
Super Heavyweight Women
Valerie von GLEICHEN

Roller Sports

Artistic
Freeskating Men
Tim SCHUBERT
Speed Skating Road
Elimination 15.000m Men
Nils BUHNEMANN
Elimination 15.000m Women
Larissa Urusla GAISER
Point Race 10.000m Men
Nils BUHNEMANN
Point Race 10.000m Women
Larissa Urusla GAISER
Sprint 1 Lap Men
Simon ALBRECHT
Sprint 1 Lap Women
Laethisia SCHIMEK
Sprint 100m Men
Simon ALBRECHT
Sprint 100m Women
Laethisia SCHIMEK
Speed Skating Track
Elimination 10.000m Men
Nils BUHNEMANN
Elimination 10.000m Women
Larissa Urusla GAISER
Point Elimination 10.000m Men
Nils BUHNEMANN
Point Elimination 10.000m Women
Larissa Urusla GAISER
Sprint 1.000m Men
Simon ALBRECHT
Sprint 1.000m Women
Laethisia SCHIMEK
Sprint 500m Men
Simon ALBRECHT
Sprint 500m Women
Laethisia SCHIMEK
Time trial 200m Men
Simon ALBRECHT
Time trial 200m Women
Laethisia SCHIMEK

Sport Climbing

Lead
Single Women
Hannah MEUL
Speed
Single Women
Franziska RITTERAfra HONIG

Squash

Squash
Singles Men
Raphael KANDRASimon ROSNERYannick OMLOR
Singles Women
Saskia BEINHARDKaterina TYCOVA

Sumo

Sumo
Heavyweight Women
Anika SCHULZE
Lightweight Women
Stephanie Annett STEINMETZ
Middleweight Women
Kerstin SCHMIDTSDORFDaniela Edith Erna SCHMIDTSDORF

Triathlon

Duathlon
Individual Women
Merle BRUNNEE

Tug of War

Outdoor
540kg Women
Team
580kg
Team
640kg Men
Team

Underwater Sports

Finswimming
Apnoea 50m Men
Max POSCHART
Surface 100m Men
Max POSCHART
Surface 200m Men
Max POSCHART
Surface 400m Men
Robert GOLENA
Surface 400m Women
Johanna SCHIKORAElena POSCHART
Surface Relay 4x100m Men
Team
Surface Relay 4x100m Women
Team
Surface Relay 4x50m Men
Team
Surface Relay 4x50m Women
Team

Waterski & Wakeboard

Wakeboard
Freestyle Men
Wanley FENDRICH
Freestyle Women
Ariana EIMER
Waterski
Jump Women
Giannina BONNEMANN
Slalom Women
Geena KRUEGER
Trick Women
Giannina BONNEMANN

Wheelchair Rugby

Low Point
Team
Team

GRE Flag  GRE

+
SportDisciplineCategoryQualified

Parkour
Freestyle Men
Ioakeim THEODORIDIS
Speed Men
Ioakeim THEODORIDIS

Ju-Jitsu

Fighting
48kg Women
Athanasia ZARIOPI
57kg Women
Christina KOUTOULAKI

Muaythai

Muay
67 kg Men
Dimos ASIMAKOPOULOS

Underwater Sports

Finswimming
Apnoea 50m Men
Anastasios MYLONAKIS
Bi Fins 100m Men
Christos IOANNIS BONIASStylianos CHATZIILIADIS
Bi Fins 100m Women
Aikaterini MANIATI
Bi Fins 50m Men
Christos IOANNIS BONIASStylianos CHATZIILIADIS
Surface 100m Men
Anastasios MYLONAKIS
Surface 200m Women
Eirini DELIGIANNI
Surface 400m Men
Antonios TSOUROUNAKIS
Surface Relay 4x100m Men
Team
Surface Relay 4x50m Men
Team

Waterski & Wakeboard

Waterski
Jump Women
Marie VYMPRANIETSOVA
Slalom Men
Filippos KYPRIOS

GUA Flag  GUA

+
SportDisciplineCategoryQualified

Racquetball
Single Men
Juan JOSE SALVATIERRA
Single Women
Ana Gabriela MARTINEZMaria Renee RODRIGUEZ

Roller Sports

Speed Skating Road
Elimination 15.000m Women
Angelica Marisol DIAZ GARCIA
Point Race 10.000m Women
Angelica Marisol DIAZ GARCIA
Sprint 1 Lap Men
Walter Rafael URRUTIA MEJIA
Sprint 1 Lap Women
Idalis Frezeida DE LEON PALACIOS
Sprint 100m Men
Walter Rafael URRUTIA MEJIA
Sprint 100m Women
Idalis Frezeida DE LEON PALACIOS
Speed Skating Track
Elimination 10.000m Women
Angelica Marisol DIAZ GARCIA
Point Elimination 10.000m Women
Angelica Marisol DIAZ GARCIA
Sprint 1.000m Men
Walter Rafael URRUTIA MEJIA
Sprint 1.000m Women
Idalis Frezeida DE LEON PALACIOSDalia GUADALUPE SOBERANIS MARENCO
Sprint 500m Men
Walter Rafael URRUTIA MEJIA
Sprint 500m Women
Idalis Frezeida DE LEON PALACIOS
Time trial 200m Men
Walter Rafael URRUTIA MEJIA
Time trial 200m Women
Idalis Frezeida DE LEON PALACIOS

HKG Flag  HKG

+
SportDisciplineCategoryQualified

Drone Racing
FPV
Lai KA-KI

Billiards Sports

Snooker
15-Reds Men
Ka Wai CHEUNG

Karate

Kata
Individual Women
Mo Sheueng Grace LAU

Muaythai

Muay
57 kg Women
Alex TSANG

Orienteering

Foot Orienteering
Middle-Distance Men
Team
Middle-Distance Women
Team
Sprint Men
Team
Sprint Women
Team
Sprint Relay
Team

Roller Sports

Speed Skating Road
Elimination 15.000m Women
Vanessa Natalie WONG
Speed Skating Track
Elimination 10.000m Women
Vanessa Natalie WONG
Point Elimination 10.000m Women
Vanessa Natalie WONG
Sprint 1.000m Women
Karinne Tsz Ching TAM

Squash

Squash
Singles Men
Yat Ting LAM
Singles Women
Nga Ching CHENGChing Hei FUNG

Wushu

Taolu
Daoshu, Gunshu All-round Women
Michelle YEUNG
Nanquan, Nandao All-round Women
Wing Yung LEE
Nanquan, Nangun All-round Men
Lok Man NGAN
Taijiquan, Taijijian All-round Men
Chung Hei YEUNG

HNL Flag  HNL

+
SportDisciplineCategoryQualified

Outdoor
Sixes Men
Team
Sixes Women
Team

HUN Flag  HUN

+
SportDisciplineCategoryQualified

Drone Racing
FPV
Roland RONTO
Parachuting
Canopy Piloting
Gabor VEREBES

Archery

Field
Barebow Men
Jozsef MOLNAR

Canoe

Marathon
K1 Short Distance Men
Team
K1 Short Distance Women
Team
K1 Standard Distance Men
Team
K1 Standard Distance Women
Team

DanceSport

Latin
Couple
Team
Rock 'n' Roll
Couple
Team

Gymnastics

Aerobics
Dance
Team
Group
Team
Pair
Team
Trio
Team
Rhythmic Gymnastics
Ball Women
Fanni PIGNICZKI
Clubs Women
Team
Hoop Women
Team
Ribbon Women
Team

Ju-Jitsu

Jiu-Jitsu (Ne-Waza)
open Women
Tereza Crisley CORDEIRO de SOUZA

Karate

Kumite
67kg Men
Yves Martial TADISSI
75kg Men
Karoly Gabor HARSPATAKI

Kickboxing

K1 Style
70kg Women
Petra BOROS HUN

Life Saving

Pool
200m Obstacle Swim Women
Zsuzsanna JAKABOS
Team 4x25m Manikin Relay Men
Team
Team 4x25m Manikin Relay Women
Team
Team 4x50m Medley Relay Men
Team
Team 4x50m Medley Relay Women
Team
Team 4x50m Obstacle Relay Men
Team
Team 4x50m Obstacle Relay Women
Team

Muaythai

Muay
60 kg Women
Ajsa ADEL SANDORFI
67 kg Men
Speth NORBERT ATTILA

Orienteering

Foot Orienteering
Middle-Distance Women
Zsofia SARKOZY
Sprint Women
Zsofia SARKOZY

Roller Sports

Speed Skating Road
Elimination 15.000m Women
Dominika GARDI
Point Race 10.000m Women
Dominika GARDI
Speed Skating Track
Elimination 10.000m Women
Dominika GARDI
Point Elimination 10.000m Women
Dominika GARDI

Squash

Squash
Singles Men
Balazs FARKAS
Singles Women
Kincso SZASZHannah CHUKWU

Sumo

Sumo
Heavyweight Men
Rbert KERSTNER

Underwater Sports

Finswimming
Bi Fins 100m Men
Peter HOLODAKelen CSEPLO
Bi Fins 100m Women
Petra SENANSZKYKrisztina VARGA
Bi Fins 50m Men
Peter HOLODAAdam SINCKI
Bi Fins 50m Women
Krisztina VARGAPetra SENANSZKY
Surface 100m Women
Sara SUBA
Surface 200m Men
Adam BUKORIstvan ALEX MOZSAR
Surface 200m Women
Csilla KAROLYI
Surface 400m Men
Adam BUKORIstvan ALEX MOZSAR
Surface 400m Women
Anita PETRA SZABOLilla GRETA BLASZAK
Surface Relay 4x100m Men
Team
Surface Relay 4x100m Women
Team
Surface Relay 4x50m Men
Team
Surface Relay 4x50m Women
Team

INA Flag  INA

+
SportDisciplineCategoryQualified

Speed
Single Men
Veddriq LEONARDOKiromal KATIBIN

Wushu

Taolu
Changquan Men
Edgar XAVIER MARVELO
Changquan Women
Nandhira MAURISKHA
Nanquan, Nangun All-round Men
Harris HORATIUS
Taijiquan, Taijijian All-round Women
Alisya MELLYNAR

IND Flag  IND

+
SportDisciplineCategoryQualified

Target
Compound Men
Aman SAINIAbhishek VERMA
Compound Women
Avneet KAURMuskan KIRAR

Billiards Sports

Pool
9-Ball Women
Chitra MAGIMAIRAJ
Snooker
15-Reds Men
Pankaj ADVANI

DanceSport

Rock 'n' Roll
Couple
Team

Powerlifting

Equipped
Lightweight Men
Utekar SAHIL MAHESH

Roller Sports

Speed Skating Road
Elimination 15.000m Women
Aarathy KASTURIRAJ
Point Race 10.000m Women
Aarathy KASTURIRAJ
Sprint 1 Lap Men
Dhanush BABU
Sprint 1 Lap Women
Varsha Sriramakrishna PURANIK
Sprint 100m Men
Dhanush BABU
Sprint 100m Women
Varsha Sriramakrishna PURANIK
Speed Skating Track
Elimination 10.000m Women
Aarathy KASTURIRAJ
Point Elimination 10.000m Women
Aarathy KASTURIRAJ
Sprint 1.000m Men
Dhanush BABU
Sprint 1.000m Women
Varsha Sriramakrishna PURANIK
Sprint 500m Men
Dhanush BABU
Sprint 500m Women
Varsha Sriramakrishna PURANIK
Time trial 200m Men
Dhanush BABU
Time trial 200m Women
Varsha Sriramakrishna PURANIK

Sumo

Sumo
Lightweight Women
Samruddhi BHOSALE

Wushu

Taolu
Taijiquan, Taijijian All-round Men
Sanma BRAHMA

IRI Flag  IRI

+
SportDisciplineCategoryQualified

Target
Compound Men
Saleh PALIZ
Compound Women
Geesa BYBORDY

Karate

Kumite
50kg Women
Sara BAHMANYAR
68kg+ Women
Hamideh ABBASALI
75kg Men
Bahman ASGARI GHONCHEH
84kg Men
Zabiollah POORSHAB
84kg+ Men
Sajad GANJZADEH

Muaythai

Muay
57 kg Women
Zahra NASIRI SOOREH BARGH
63.5 kg Women
Nadiya ETEMAD MOGHADDAM
91 kg Men
Hamidreza KORDABADI

Sport Climbing

Boulder
Single Men
Radin FOROUGHIAN
Lead
Single Men
Reza KOLASANGIAN IRI
Single Women
Elnaz REKABI

Sumo

Sumo
Lightweight Men
Mohsen EBRAHIMI

Triathlon

Duathlon
Individual Men
Hosseini SEYEDMOHAMMADMohammad Hossein TAYEBI
Individual Women
Zahra REISI ARDALIHadis NASR ZADANI
Relay
Team

IRL Flag  IRL

+
SportDisciplineCategoryQualified

Field
Barebow Women
Orla O'CONNOR

Canoe

Marathon
K1 Short Distance Women
Team
K1 Standard Distance Women
Team

Racquetball

Racquetball
Single Men
Ken COTTRELLEoin TYNAN
Single Women
Aisling HICKEYMajella HAVERTY

Squash

Squash
Singles Men
Sean CONROY

Waterski & Wakeboard

Wakeboard
Freestyle Women
Nicole CAROLL

IRQ Flag  IRQ

+
SportDisciplineCategoryQualified

Muay
57 kg Men
Ali KINANAH
81 kg Men
Mustafa AL TEKREETI

ISL Flag  ISL

+
SportDisciplineCategoryQualified

Latin
Couple
Team

Powerlifting

Equipped
Super Heavyweight Men
Julian Jk JOHANNSSON
Super Heavyweight Women
Soley JONSDOTTIR

ISR Flag  ISR

+
SportDisciplineCategoryQualified

Latin
Couple
Team

Gymnastics

Acrobatics
Men's Group Men
Team
Pair
Team
Women's Group Women
Team
Rhythmic Gymnastics
Ball Women
Adi KATZDaria ATAMANOV
Clubs Women
Team
Hoop Women
Team
Ribbon Women
Team

Ju-Jitsu

Jiu-Jitsu (Ne-Waza)
57kg Women
Meshi ROSENFELD
63kg Women
Rony NISIMIAN
69kg Men
Viki DABUSH
77kg Men
Nimrod RYEDER
85kg Men
Saar SHEMESH

Kickboxing

K1 Style
52kg Women
Shir COHEN
70kg Women
Polina GROSSMAN
75kg Men
Or MOSHE
91kg+ Men
Josef TKTOK

Lacrosse

Outdoor
Sixes Men
Team
Sixes Women
Team

Muaythai

Muay
60 kg Women
Nili BLOCK
71 kg Men
Itai GERSHON

Sport Climbing

Boulder
Single Men
Nimrod MARCUS
Single Women
Ayala KEREM

Waterski & Wakeboard

Wakeboard
Freestyle Men
Guy FIRER

Wushu

Taolu
Jianshu, Qiangshu All-round Women
Anastasia CHIRILIUC

ISV Flag  ISV

+
SportDisciplineCategoryQualified

Equipped
Heavyweight Men
Ian BELLGregory JOHNSON
Heavyweight Women
Kelsey McCARTHYKloie DOUBLIN
Middleweight Men
Paul DOUGLASAlexis MAHER
Middleweight Women
Kimberly JOHNSONTaylor LACHAPELLE
Super Heavyweight Men
Joseph CAPPELLINO

ITA Flag  ITA

+
SportDisciplineCategoryQualified

Drone Racing
FPV
Matteo BARELLALuisa RIZZO
Parachuting
Canopy Piloting
Mario FATTORUSOFrancesco ITALIAArmando FATTORUSO

American Football

Flag Football
Team Men
Team
Team Women
Team

Archery

Field
Barebow Men
Giuseppe SEIMANDI
Barebow Women
Cinzia NOZIGLIA
Recurve Men
Marco MORELLO
Recurve Women
Chiara REBAGLIATI

Baseball - Softball

Softball
Team Women
Team

Billiards Sports

Carom
3 Cushion Men
Marco ZANETTI

Boules Sports

Lyonnaise
Precision Shooting - Single Women
Marika DEPETRIS
Progressive Shooting - Single Women
Gaia GAMBA

Bowling

Tenpin
Doubles Men
Team
Singles Men
Team

Canoe

Marathon
K1 Short Distance Men
Team
K1 Short Distance Women
Team
K1 Standard Distance Men
Team
K1 Standard Distance Women
Team
Polo
Team Men
Team
Team Women
Team

DanceSport

Breaking
Individual Women
B-Girl Anti B-Girl Alessandrina
Latin
Couple
Team
Rock 'n' Roll
Couple
Team
Standard
Couple
Team

Fistball

Outdoor
Team Men
Team

Gymnastics

Aerobics
Dance
Team
Group
Team
Pair
Team
Trio
Team
Parkour
Freestyle Men
Andrea CONSOLINI
Speed Men
Andrea CONSOLINI
Rhythmic Gymnastics
Ball Women
Milena BALDASSARRISofia RAFFAELI
Clubs Women
Team
Hoop Women
Team
Ribbon Women
Team

Ju-Jitsu

Fighting
62kg Men
Andrea CALZONI

Karate

Kata
Individual Men
Mattia BUSATO
Kumite
60kg Men
Angelo CRESCENZO
68kg Women
Silvia SEMERARO
68kg+ Women
Clio FERRACUTI
75kg Men
Luigi BUSA
84kg+ Men
Simone MARINO

Kickboxing

K1 Style
70kg Women
Nicole CARASSITI
75kg Men
Alessio ZELONI

Life Saving

Pool
100m Manikin Carry with Fins Men
Fabio PEZZOTTIAndrea VIVALDA
100m Manikin Carry with Fins Women
Lucrezia FABRETTIFederica VOLPINI
100m Manikin Tow with Fins Men
Andrea NICIARELLIFabio PEZZOTTI
100m Manikin Tow with Fins Women
Federica VOLPINIPaola LANZILOTTI
200m Obstacle Swim Men
Enzo NARDOZZAFrancesco IPPOLITO
200m Obstacle Swim Women
Anna PIROVANOFrancesca PASQUINO
200m Super Lifesaver Men
Francesco IPPOLITOFederico GILARDI
200m Super Lifesaver Women
Paola LANZILOTTISilvia MESCHIARI
50m Manikin Carry Men
Francesco IPPOLITOMauro FERRO
50m Manikin Carry Women
Helene GIOVANELLIFrancesca CRISTETTI
Team 4x25m Manikin Relay Men
Team
Team 4x25m Manikin Relay Women
Team
Team 4x50m Medley Relay Men
Team
Team 4x50m Medley Relay Women
Team
Team 4x50m Obstacle Relay Men
Team
Team 4x50m Obstacle Relay Women
Team

Muaythai

Muay
54 kg Women
Sveva MELILLO
63.5 kg Men
Cosimo FRANTONI

Orienteering

Foot Orienteering
Middle-Distance Women
Carlotta SCALET-MERL
Sprint Women
Carlotta SCALET-MERL

Powerlifting

Equipped
Heavyweight Women
Francesca PARRELLO
Lightweight Men
Jacopo SANTANGELO
Middleweight Women
Carola GARRASabrina MANCINI

Roller Sports

Artistic
Dance
Team
Freeskating Men
Luca LUCARONI
Freeskating Women
Rebecca TARLAZZILetizia GHIROLDI
Inline Hockey
Team Men
Team
Speed Skating Road
Elimination 15.000m Men
Giuseppe BRAMANTE
Elimination 15.000m Women
Linda ROSSI
Point Race 10.000m Men
Giuseppe BRAMANTE
Point Race 10.000m Women
Linda ROSSI
Sprint 1 Lap Men
Duccio MARSILI
Sprint 1 Lap Women
Asja VARANI
Sprint 100m Men
Duccio MARSILI
Sprint 100m Women
Asja VARANI
Speed Skating Track
Elimination 10.000m Men
Giuseppe BRAMANTE
Elimination 10.000m Women
Linda ROSSI
Point Elimination 10.000m Men
Giuseppe BRAMANTE
Point Elimination 10.000m Women
Linda ROSSI
Sprint 1.000m Men
Duccio MARSILI
Sprint 1.000m Women
Asja VARANI
Sprint 500m Men
Duccio MARSILI
Sprint 500m Women
Asja VARANI
Time trial 200m Men
Duccio MARSILI
Time trial 200m Women
Asja VARANI

Sport Climbing

Speed
Single Men
Marco RONTINI

Tug of War

Outdoor
580kg
Team
640kg Men
Team

Underwater Sports

Finswimming
Surface 100m Men
Stefano FIGINI
Surface 200m Men
Stefano FIGINI

Waterski & Wakeboard

Wakeboard
Freestyle Men
Stefano James COMOLLO
Freestyle Women
Chiara VIRAG
Waterski
Jump Men
Edoardo MARENZI
Slalom Men
Brando CARUSO
Slalom Women
Alice BAGNOLI
Trick Men
Nicholas BENATTI

Wushu

Taolu
Daoshu, Gunshu All-round Men
Domenico GIORDANO
Jianshu, Qiangshu All-round Men
Alfonso BARBARISI

JOR Flag  JOR

+
SportDisciplineCategoryQualified

Jiu-Jitsu (Ne-Waza)
85kg Men
Bader AL-KUZAI

Triathlon

Duathlon
Individual Women
Kareena OTHMAN

JPN Flag  JPN

+
SportDisciplineCategoryQualified

Drone Racing
FPV
Fuga KAMIZEKIMika SAITO

American Football

Flag Football
Team Women
Team

Archery

Field
Recurve Men
Wataru OONUKI

Baseball - Softball

Softball
Team Women
Team

Billiards Sports

Carom
3 Cushion Men
Koji FUNAKI
Pool
9-Ball Women
Yuki HIRAGUCHI

Canoe

Marathon
K1 Short Distance Men
Team
K1 Short Distance Women
Team
K1 Standard Distance Men
Team
K1 Standard Distance Women
Team

DanceSport

Breaking
Individual Men
B-Boy Shigekix
Individual Women
B-Girl Ayumi B-Girl Ami
Standard
Couple
Team

Flying Disc

Ultimate
Team
Team

Gymnastics

Parkour
Freestyle Men
Shion KATSUNORI
Freestyle Women
IZUMI HIKARI
Speed Men
Shion KATSUNORI
Speed Women
IZUMI HIKARI
Rhythmic Gymnastics
Ball Women
Naruha SUZUKIHisano TAGUCHI
Clubs Women
Team
Hoop Women
Team
Ribbon Women
Team
Trampoline
Double Mini Men
Team
Tumbling
Individual Men
Team
Individual Women
Team

Karate

Kata
Individual Men
Kazumasa MOTO
Individual Women
Hikaru ONO
Kumite
50kg Women
Miho MIYAHARA
67kg Men
Soichiro NAKANO

Lacrosse

Outdoor
Sixes Men
Team
Sixes Women
Team

Life Saving

Pool
Team 4x25m Manikin Relay Men
Team
Team 4x25m Manikin Relay Women
Team
Team 4x50m Medley Relay Men
Team
Team 4x50m Medley Relay Women
Team
Team 4x50m Obstacle Relay Men
Team
Team 4x50m Obstacle Relay Women
Team

Powerlifting

Equipped
Lightweight Men
Yusuke SATAKE
Lightweight Women
Yukako FUKUSHIMA
Middleweight Men
Go SUSUKI

Racquetball

Racquetball
Single Women
Ayako HANASHI

Sport Climbing

Boulder
Single Men
Kokoro FUJIIYoshiyuki OGATA
Single Women
Miho NONAKAMao NAKAMURA
Lead
Single Men
Tomoa NARASAKIMasahiro HIGUCHI
Single Women
Momoko ABENatsuki TANII

Squash

Squash
Singles Women
Satomi WATANABEErisa SANO HERRING

Sumo

Sumo
Heavyweight Men
Atsushi IGARASHIHidetora HANADADaiki NAKAMURA
Heavyweight Women
Airi HISANOHiyori KON
Lightweight Women
Yuka OKUTOMIMiku YAMANAKA
Middleweight Men
Ryota FUKANOShion FUJISAWA
Middleweight Women
Sakura ISHIIAsano OTANagisa MATUSMOTO

Triathlon

Duathlon
Individual Men
Fumiya TANAKA
Individual Women
Ai UEDA
Relay
Team

Underwater Sports

Finswimming
Surface 100m Men
Kohki UENO

Waterski & Wakeboard

Wakeboard
Freestyle Men
Shota TEZUKA
Freestyle Women
Hinata YOSHIHARA
Waterski
Jump Women
Saaya HIROSAWA

Wheelchair Rugby

Low Point
Team
Team

KAZ Flag  KAZ

+
SportDisciplineCategoryQualified

Target
Compound Men
Sergey KHRISTICH

DanceSport

Breaking
Individual Men
B-Boy Amir
Latin
Couple
Team

Gymnastics

Acrobatics
Pair Men
Team
Pair Women
Team

Ju-Jitsu

Fighting
62kg Men
Abu-Bakir ZHANIBEK
Jiu-Jitsu (Ne-Waza)
57kg Women
Galina DUVANOVA

Karate

Kumite
60kg Men
Darkhan ASSADILOV
68kg+ Women
Sofya BERULTSEVA
75kg Men
Nurkanat AZHIKANOV

Kickboxing

K1 Style
63.5kg Men
Chingiskhan TLEMISSOV

Muaythai

Muay
57 kg Men
Almaz SARSEMBEKOV
63.5 kg Men
Abil GALIYEV

Sport Climbing

Speed
Single Men
Rishat KHAIBULLIN
Single Women
Tamara ULZHABAYEVA

KGZ Flag  KGZ

+
SportDisciplineCategoryQualified

Jiu-Jitsu (Ne-Waza)
85kg Men
Abdurahmanhaji MURTAZALIEV

Kickboxing

K1 Style
63.5kg Men
Ikbol FOZILZHONOV

Sumo

Sumo
Middleweight Men
Aibex KASMANBETOV

KOR Flag  KOR

+
SportDisciplineCategoryQualified

Drone Racing
FPV
Gayeon MOChangHyeon KANG

Archery

Target
Compound Men
Taeyoon KIMYoungjun YUN
Compound Women
Sooin SIMYein RYU

Billiards Sports

Carom
3 Cushion Men
Chang-Hoon SEO
Pool
9-Ball Women
Eun-Ji PARK

Bowling

Tenpin
Doubles Men
Team
Doubles Women
Team
Singles Men
Team
Singles Women
Team

DanceSport

Breaking
Individual Men
B-Boy Zooty Zoot

Gymnastics

Rhythmic Gymnastics
Ball Women
Joowon KIM
Clubs Women
Team
Hoop Women
Team
Ribbon Women
Team

Muaythai

Muay
63.5 kg Men
Young Cheol KWON

Racquetball

Racquetball
Single Men
Gunhee LEE
Single Women
Sumin LEE

Underwater Sports

Finswimming
Apnoea 50m Men
Chanyeong KIMDong Jin LEE
Apnoea 50m Women
Uijin SEOYe Sol JANG
Bi Fins 50m Women
Min Ji CHOI
Surface 100m Women
Yejin MOON
Surface 400m Men
Youngjoong YOON
Surface Relay 4x100m Women
Team
Surface Relay 4x50m Women
Team

Waterski & Wakeboard

Waterski
Jump Men
Ji-Min JEONG

Wushu

Taolu
Changquan Men
Hasung LEE
Jianshu, Qiangshu All-round Women
Heeju SEO
Taijiquan, Taijijian All-round Men
Wonhee YU
Taijiquan, Taijijian All-round Women
Yujeong CHOI

KSA Flag  KSA

+
SportDisciplineCategoryQualified

Jiu-Jitsu (Ne-Waza)
48kg Women
Danah Mohammed NASSAR

Muaythai

Muay
67 kg Men
Abdullah ALQAHTANI
91 kg Men
Wesam ALALAWI

KUW Flag  KUW

+
SportDisciplineCategoryQualified

Pool
9-Ball Men
Omar AL SHAHEEN

Bowling

Tenpin
Doubles Men
Team
Singles Men
Team

Karate

Kumite
60kg Men
Abdullah SHAABAN

LAT Flag  LAT

+
SportDisciplineCategoryQualified

Drone Racing
FPV
Tomass PETERSONSOskars RAUDINSKarina LIMORA

Floorball

Indoor
Team Men
Team

Orienteering

Foot Orienteering
Middle-Distance Women
Sandra GROSBERGA
Sprint Women
Sandra GROSBERGA

Roller Sports

Inline Hockey
Team Men
Team

Waterski & Wakeboard

Wakeboard
Freestyle Men
Roberts LINAVSKIS

LTU Flag  LTU

+
SportDisciplineCategoryQualified

Drone Racing
FPV
Mantas ZITKUSArminas VOLSKIS

DanceSport

Standard
Couple
Team

Kickboxing

K1 Style
75kg Men
Henrikas VIKSRAITIS

Orienteering

Foot Orienteering
Middle-Distance Men
Algirdas BARTEKEVICIUS
Sprint Men
Algirdas BARTEKEVICIUS

LUX Flag  LUX

+
SportDisciplineCategoryQualified

Kumite
55kg Women
Jennifer WARLING

MAR Flag  MAR

+
SportDisciplineCategoryQualified

Lyonnaise
Precision Shooting - Single Women
Fatiha TARGHAOUI
Progressive Shooting - Single Women
Leyla ZILIOTTO

Ju-Jitsu

Jiu-Jitsu (Ne-Waza)
open Men
Seif Eddine HOUMINE

Karate

Kumite
60kg Men
Abdel Ali JINA
84kg Men
Nabil ECH-CHAABI

Muaythai

Muay
48 kg Women
Oumayma BELOURAT
51 kg Women
Meriem EL MOUBARIK
67 kg Men
Rachid HAMZA
71 kg Men
Zahidi ABDELALI

Triathlon

Duathlon
Individual Men
Nabil KOUZKOUZ

Waterski & Wakeboard

Waterski
Slalom Men
Kamil BELMRAH

MAS Flag  MAS

+
SportDisciplineCategoryQualified

Tenpin
Doubles Men
Team
Doubles Women
Team
Singles Men
Team
Singles Women
Team

Muaythai

Muay
57 kg Men
Ahmad NOR IMAN ALIFF BIN RAKIB
67 kg Men
Muhammad SYAHIDI BIN RUSLAN

Waterski & Wakeboard

Waterski
Trick Women
Aaliyah YOONG HANIFAH

MDA Flag  MDA

+
SportDisciplineCategoryQualified

Latin
Couple
Team

MEX Flag  MEX

+
SportDisciplineCategoryQualified

Flag Football
Team Men
Team
Team Women
Team

Archery

Target
Compound Men
Miguel BECERRA
Compound Women
Andrea BECERRA

Baseball - Softball

Softball
Team Women
Team

Bowling

Tenpin
Doubles Women
Team
Singles Women
Team

DanceSport

Rock 'n' Roll
Couple
Team

Gymnastics

Parkour
Freestyle Men
Javier RODRIGUEZ ALVAREZ
Freestyle Women
Team
Speed Men
Javier RODRIGUEZ ALVAREZ
Speed Women
Team

Handball

Beach
Team Women
Team

Ju-Jitsu

Fighting
69kg Men
Eduardo Alberto GUTIERREZ CORTES
77kg Men
Angel OCHOA
85kg Men
Quitze BALAM

Kickboxing

K1 Style
52kg Women
Melissa MARINEZ ACEVES
63.5kg Men
Miguel DAVID MARTINEZ ACEVES

Muaythai

Muay
54 kg Women
Laura BURGOS
81 kg Men
Miguel ANGEL PADILLA ROBLES

Racquetball

Racquetball
Single Men
Andree PARRILLARodrigo MONTOYA
Single Women
Paola LONGORIASamantha SALAS

Roller Sports

Speed Skating Road
Elimination 15.000m Men
Mike Alejandro PAEZ CUELLAR
Elimination 15.000m Women
Valentina Alejandra LETELIER CARTAGENA
Point Race 10.000m Men
Mike Alejandro PAEZ CUELLAR
Point Race 10.000m Women
Valentina Alejandra LETELIER CARTAGENA
Sprint 1 Lap Men
Jorge Luis MARTINEZ
Sprint 1 Lap Women
Carolina HUERTA CARDENAS
Sprint 100m Men
Jorge Luis MARTINEZ
Sprint 100m Women
Carolina HUERTA CARDENAS
Speed Skating Track
Elimination 10.000m Men
Mike Alejandro PAEZ CUELLAR
Elimination 10.000m Women
Valentina Alejandra LETELIER CARTAGENA
Point Elimination 10.000m Men
Mike Alejandro PAEZ CUELLAR
Point Elimination 10.000m Women
Valentina Alejandra LETELIER CARTAGENA
Sprint 1.000m Men
Jorge Luis MARTINEZ
Sprint 1.000m Women
Carolina HUERTA CARDENAS
Sprint 500m Men
Jorge Luis MARTINEZ
Sprint 500m Women
Carolina HUERTA CARDENAS
Time trial 200m Men
Jorge Luis MARTINEZ
Time trial 200m Women
Carolina HUERTA CARDENAS

Triathlon

Duathlon
Individual Men
Victor Emmanuel ZAMBRANO GONZALEZJose Isaac VALENCIA VILLAVERDE
Individual Women
Guadalupe AGUILARLuisa Daniela BACA VARGAS
Relay
Team

Waterski & Wakeboard

Wakeboard
Freestyle Men
Pablo MONROY
Waterski
Slalom Men
Carlos LAMADRID
Trick Men
Patricio FONT

Wushu

Taolu
Changquan Men
Dante Salvador GAMBOA MEZA
Daoshu, Gunshu All-round Women
Alexa Fernanda CRUZ GOMEZ

MGL Flag  MGL

+
SportDisciplineCategoryQualified

Jiu-Jitsu (Ne-Waza)
77kg Men
Batbayar BATSUKH

Powerlifting

Equipped
Heavyweight Men
Dashzegve TUMENJARGAL

Sumo

Sumo
Heavyweight Women
Tuvshingargal BUMERDENEZoljargal DAGVADORJ
Lightweight Men
Zanabazar BAYARSAIKHAN
Lightweight Women
Otgonchimeg PUREVJARGAL
Middleweight Men
Badral BAASANDORJMendsaikhan TSOGT-ERDENE

MKD Flag  MKD

+
SportDisciplineCategoryQualified

Drone Racing
FPV
Bojan NIKOV

Karate

Kumite
67kg Men
Emil PAVLOV

MNE Flag  MNE

+
SportDisciplineCategoryQualified

Duo
Team
Team
Fighting
85kg Men
Arso MILIC

Kickboxing

K1 Style
91kg+ Men
Miroslav VUJOVIC

MRI Flag  MRI

+
SportDisciplineCategoryQualified

Fighting
63kg Women
Marie Chandrine PERRINE

Muaythai

Muay
51 kg Women
Diksha JEELOLL
91 kg Men
James AGATHE

NAM Flag  NAM

+
SportDisciplineCategoryQualified

Waterski
Slalom Women
Natascha ROTTCHER

NED Flag  NED

+
SportDisciplineCategoryQualified

Field
Recurve Women
Gaby SCHLOESSER
Target
Compound Men
Mike SCHLOESSER
Compound Women
Jody BECKERSSanne DE LAAT

Billiards Sports

Carom
3 Cushion Men
Dick JASPERS

Bowling

Tenpin
Doubles Women
Team
Singles Women
Team

Canoe

Marathon
K1 Short Distance Men
Team
K1 Standard Distance Men
Team
Polo
Team Men
Team
Team Women
Team

DanceSport

Breaking
Individual Men
B-Boy Lorenzo

Gymnastics

Acrobatics
Women's Group Women
Team
Parkour
Freestyle Women
MAN NOA
Speed Women
MAN NOA
Trampoline
Double Mini Men
Team

Ju-Jitsu

Fighting
57kg Women
Genevieve BOGERS
62kg Men
Ecco Hendrikus Cornelis VAN DER VEER
63kg Women
Anne van der BRUGGE
70kg Women
Aafke van LEEUWEN
77kg Men
Boy VOGELZANG
85kg Men
Donny DONKER

Karate

Kumite
61kg Women
Lynn SNEL

Kickboxing

K1 Style
70kg Women
Dajenka MEIJER

Korfball

Indoor
Team
Team

Orienteering

Foot Orienteering
Middle-Distance Women
Eef van DONGEN
Sprint Women
Eef van DONGEN

Powerlifting

Equipped
Super Heavyweight Women
Ankie TIMMERSIelja STRIK

Triathlon

Duathlon
Individual Men
Daan de GROOTThomas CREMERSJoey van 'T VERLAAT
Individual Women
Diede DIEDERIKSAnn SCHOOT UITERKAMPKarin NIEUWENHUIJSEN
Relay
Team

Tug of War

Outdoor
540kg Women
Team
580kg
Team
640kg Men
Team

Waterski & Wakeboard

Wakeboard
Freestyle Women
Sanne MEIJER

NEP Flag  NEP

+
SportDisciplineCategoryQualified

Taolu
Nanquan, Nandao All-round Women
Nima GHARTI MAGAR
Nanquan, Nangun All-round Men
Deepak HAMAL

NOR Flag  NOR

+
SportDisciplineCategoryQualified

Parachuting
Canopy Piloting
Jonas KRISTENSEN

Archery

Field
Barebow Men
Lars M SORLIE

Canoe

Marathon
K1 Short Distance Men
Team
K1 Short Distance Women
Team
K1 Standard Distance Men
Team
K1 Standard Distance Women
Team

DanceSport

Breaking
Individual Men
B-Boy Daniel

Handball

Beach
Team Women
Team

Orienteering

Foot Orienteering
Middle-Distance Men
TeamKasper HARLEM FOSSER
Middle-Distance Women
Team
Sprint Men
TeamKasper HARLEM FOSSER
Sprint Women
Team
Sprint Relay
Team

Powerlifting

Equipped
Heavyweight Men
Asgeir HOEL
Heavyweight Women
Marte ELVERUM
Lightweight Women
Karen HESTHAMMER
Middleweight Men
Kjell Egil BAKKELUND
Super Heavyweight Women
Hildeborg HUGDALAnna SORLIE HERANGER

Sumo

Sumo
Lightweight Men
Kim-Erik SVENSSON
Lightweight Women
Sofie Elisabeth Lizzie JRGENSEN

NZL Flag  NZL

+
SportDisciplineCategoryQualified

Parachuting
Canopy Piloting
Lee BARRACLOUGH

Archery

Target
Compound Men
Riku van TONDER
Compound Women
Elizabeth RANDLELisa WALKER

Billiards Sports

Pool
9-Ball Men
Matt EDWARDS
9-Ball Women
Molrudee KASEMCHAIYANAN

Canoe

Polo
Team Men
Team
Team Women
Team

Fistball

Outdoor
Team Women
Team

Gymnastics

Trampoline
Double Mini Women
Team

Handball

Beach
Team Men
Team

Karate

Kata
Individual Women
Alexandrea ANACAN

Orienteering

Foot Orienteering
Middle-Distance Men
Tim ROBERTSON
Sprint Men
Tim ROBERTSON

Waterski & Wakeboard

Wakeboard
Freestyle Women
Morgan HAAKMA

PAK Flag  PAK

+
SportDisciplineCategoryQualified

Snooker
15-Reds Men
Ahsan RAMZAN

PAN Flag  PAN

+
SportDisciplineCategoryQualified

Flag Football
Team Men
Team
Team Women
Team

Ju-Jitsu

Jiu-Jitsu (Ne-Waza)
69kg Men
Alejandro Adrian MILORD

Karate

Kata
Individual Men
Hector CENCION

PAR Flag  PAR

+
SportDisciplineCategoryQualified

Artistic
Freeskating Men
Victor FLORENCIO LOPEZ
Speed Skating Road
Sprint 1 Lap Men
Jose Daniel MONCADA SILVA
Sprint 100m Men
Jose Daniel MONCADA SILVA
Speed Skating Track
Sprint 1.000m Men
Jose Daniel MONCADA SILVA
Sprint 500m Men
Jose Daniel MONCADA SILVA
Time trial 200m Men
Jose Daniel MONCADA SILVA

PER Flag  PER

+
SportDisciplineCategoryQualified

Pool
9-Ball Men
Gerson MARTINEZ

Karate

Kumite
61kg Women
Alexandra GRANDE

Muaythai

Muay
81 kg Men
Matteo CELLI

Squash

Squash
Singles Men
Rafael GALVEZ

Waterski & Wakeboard

Waterski
Trick Men
Felipe FRANCO

PHI Flag  PHI

+
SportDisciplineCategoryQualified

Pool
9-Ball Men
Carlo BIADO
9-Ball Women
Amit RUBILEN

Ju-Jitsu

Jiu-Jitsu (Ne-Waza)
57kg Women
Annie RAMIREZ

Karate

Kumite
50kg Women
Junna TSUKII

Muaythai

Muay
57 kg Men
Phillip DELARMINO
63.5 kg Women
Leeana BADE

Powerlifting

Equipped
Heavyweight Women
Reboton-Joyce GAIL

Triathlon

Duathlon
Individual Men
John CHICANOFernando Jos CASARES TAN
Individual Women
Marion Iim MANGROBANG
Relay
Team

POL Flag  POL

+
SportDisciplineCategoryQualified

Drone Racing
FPV
Pawel LASZCZAKAlina MIKLEWSKABarlomiej LASZCZAK
Parachuting
Canopy Piloting
Sebastian DRATWA

Archery

Target
Compound Men
Lukasz PRZYBYLSKI

Billiards Sports

Pool
9-Ball Men
Wiktor ZIELINSKI
9-Ball Women
Oliwia ZALEWSKA
Snooker
15-Reds Men
Antoni KOWALSKI

Canoe

Marathon
K1 Short Distance Men
Team
K1 Short Distance Women
Team
K1 Standard Distance Men
Team
K1 Standard Distance Women
Team

DanceSport

Breaking
Individual Women
B-Girl Paulina B-Girl Mery Berry
Latin
Couple
Team
Rock 'n' Roll
Couple
Team
Standard
Couple
Team

Gymnastics

Acrobatics
Pair Women
Team
Tumbling
Individual Women
Team

Ju-Jitsu

Jiu-Jitsu (Ne-Waza)
77kg Men
Robert HENEK
85kg Men
Maciej KOZAK

Kickboxing

K1 Style
52kg Women
Iwona NIERODA-ZDZIEBKO
75kg Men
Damian PISKORZ

Life Saving

Pool
200m Obstacle Swim Women
Paula ZUKOWSKAAlicja TCHORZ
200m Super Lifesaver Men
Adam DUBIEL
50m Manikin Carry Men
Wojciech KOTOWSKI
Team 4x25m Manikin Relay Men
Team
Team 4x25m Manikin Relay Women
Team
Team 4x50m Medley Relay Men
Team
Team 4x50m Medley Relay Women
Team
Team 4x50m Obstacle Relay Men
Team
Team 4x50m Obstacle Relay Women
Team

Muaythai

Muay
51 kg Women
Gabriela KUZAWINSKA
60 kg Women
Dominika FILEC
91 kg Men
Lukasz RADOSZ

Orienteering

Foot Orienteering
Middle-Distance Men
Team
Middle-Distance Women
Team
Sprint Men
Team
Sprint Women
Team
Sprint Relay
Team

Powerlifting

Equipped
Heavyweight Women
Agata SITKO
Lightweight Men
Mariusz GROTKOWSKIPawel OSMIALOWSKI
Lightweight Women
Zuzanna KULPaulina SZYMANEL
Middleweight Men
Jaroslaw OLECH

Sport Climbing

Speed
Single Men
Marcin DZIENSKI
Single Women
Patrycja CHUDZIAKNatalia KALUCKA

Squash

Squash
Singles Men
Filip JAROTA
Singles Women
Karina TYMA

Sumo

Sumo
Heavyweight Men
MATEUSZ LINKA
Lightweight Men
Patryk SWORA
Lightweight Women
Magdalena MACIOSAleksandra ROZUM
Middleweight Men
Micha Tomasz LUTO Aron ROZUM
Middleweight Women
Magda KATARZYNA SKRAJNOWSKAMonika SKIBA

Underwater Sports

Finswimming
Bi Fins 100m Men
Szymon KROPIDLOWSKI
Bi Fins 100m Women
Antonina DUDEK
Bi Fins 50m Men
Szymon KROPIDLOWSKI
Bi Fins 50m Women
Antonina DUDEK

POR Flag  POR

+
SportDisciplineCategoryQualified

Marathon
K1 Short Distance Men
Team
K1 Short Distance Women
Team
K1 Standard Distance Men
Team
K1 Standard Distance Women
Team

Gymnastics

Acrobatics
Pair Men
Team
Pair
Team
Pair Women
Team
Women's Group Women
Team
Aerobics
Dance
Team
Trampoline
Double Mini Men
Team
Double Mini Women
Team
Tumbling
Individual Men
Team
Individual Women
Team

Kickboxing

K1 Style
60kg Women
Sofia OLIVEIRA
63.5kg Men
Tiago SANTOS

Korfball

Indoor
Team
Team

Muaythai

Muay
57 kg Men
Rui BOTELHO
81 kg Men
Diogo CALADO

Roller Sports

Artistic
Dance
Team
Freeskating Men
Diogo ANTONIO
Speed Skating Road
Elimination 15.000m Men
Miguel BRAVO
Point Race 10.000m Men
Miguel BRAVO
Speed Skating Track
Elimination 10.000m Men
Miguel BRAVO
Point Elimination 10.000m Men
Miguel BRAVO

PUR Flag  PUR

+
SportDisciplineCategoryQualified

Target
Compound Women
Paola RAMIREZ

Baseball - Softball

Softball
Team Women
Team

Bowling

Tenpin
Doubles Men
Team
Doubles Women
Team
Singles Men
Team
Singles Women
Team

Handball

Beach
Team Men
Team

Powerlifting

Equipped
Lightweight Women
Maria Luisa VASQUEZ

QAT Flag  QAT

+
SportDisciplineCategoryQualified

Snooker
15-Reds Men
Nisar Ahmed SAFUDDINAli ALOBAIDLI

Handball

Beach
Team Men
Team

ROU Flag  ROU

+
SportDisciplineCategoryQualified

Latin
Couple
Team
Standard
Couple
Team

Gymnastics

Aerobics
Dance
Team
Group
Team
Pair
Team
Trio
Team
Rhythmic Gymnastics
Ball Women
Annaliese DRAGAN
Clubs Women
Team
Hoop Women
Team
Ribbon Women
Team

Ju-Jitsu

Duo
Team
Team

Kickboxing

K1 Style
60kg Women
Andreea CEBUC

Triathlon

Duathlon
Individual Women
Diana GALAntoanela MANAC

RSA Flag  RSA

+
SportDisciplineCategoryQualified

Parachuting
Canopy Piloting
Chris TEAGUE

Archery

Target
Compound Men
Folkers HERHOLDTBeyers de KLERK
Compound Women
Gerda ROUXJeanine van KRADENBURG

Billiards Sports

Pool
9-Ball Men
Aden CARL JOSEPH

Bowling

Tenpin
Doubles Men
Team
Doubles Women
Team
Singles Men
Team
Singles Women
Team

Canoe

Marathon
K1 Short Distance Men
Team
K1 Short Distance Women
Team
K1 Standard Distance Men
Team
K1 Standard Distance Women
Team

Gymnastics

Rhythmic Gymnastics
Ball Women
Shannon GARDINER
Clubs Women
Shannon GARDINER
Hoop Women
Team
Ribbon Women
Team

Powerlifting

Equipped
Super Heavyweight Women
Christi REES

Sport Climbing

Boulder
Single Men
Christopher COSSER
Single Women
Lauren MUKHEIBIR
Lead
Single Men
Mel JANSE van RENSBURG
Single Women
Lauren MUKHEIBIR
Speed
Single Men
Christopher COSSER
Single Women
Lauren MUKHEIBIR

Triathlon

Duathlon
Individual Men
Dylan KRUGERJonathan BENJAMIN
Individual Women
Natalie Ann STERK
Relay
Team

Waterski & Wakeboard

Waterski
Slalom Men
Travis FISHER

SEN Flag  SEN

+
SportDisciplineCategoryQualified

Taolu
Nanquan, Nangun All-round Men
Ousmane GUEYE

SGP Flag  SGP

+
SportDisciplineCategoryQualified

Pool
9-Ball Men
Aloysius YAPP

Bowling

Tenpin
Doubles Women
Team
Singles Women
Team

Canoe

Polo
Team Women
Team

Ju-Jitsu

Jiu-Jitsu (Ne-Waza)
48kg Women
May Yong TEH

Muaythai

Muay
48 kg Women
Cheryl GWA

Wushu

Taolu
Changquan Men
Jesse Colin ADALIA
Daoshu, Gunshu All-round Men
Si Wei Jowen LIM
Jianshu, Qiangshu All-round Women
Xin Ting Isabel CHUA
Taijiquan, Taijijian All-round Women
Yan Ning Vera TAN

SLO Flag  SLO

+
SportDisciplineCategoryQualified

Field
Barebow Men
Iztok SPINELLI
Barebow Women
Tina GUTMAN
Recurve Men
Den HABJAN MALAVASIC
Recurve Women
Ana UMER
Target
Compound Women
Toja ELLISON

Boules Sports

Lyonnaise
Precision Shooting - Single Women
Tanja MARC
Progressive Shooting - Single Women
Petra PIVK

DanceSport

Rock 'n' Roll
Couple
Team

Gymnastics

Rhythmic Gymnastics
Ball Women
Ekaterina VEDENEEVA
Clubs Women
Team
Hoop Women
Team
Ribbon Women
Team

Ju-Jitsu

Fighting
69kg Men
Tim TOPLAK
Jiu-Jitsu (Ne-Waza)
63kg Women
Maja POVSNAR

Kickboxing

K1 Style
75kg Men
Ziga PECNIK

Sport Climbing

Boulder
Single Men
Jernej KRUDERAnze PEHARC
Single Women
Katja DEBEVEC
Lead
Single Men
Martin BERGANT
Single Women
Lana SKUSEKLucija TARKUS

SRB Flag  SRB

+
SportDisciplineCategoryQualified

Lyonnaise
Precision Shooting - Single Women
Natasa ANTONJAK

Ju-Jitsu

Fighting
69kg Men
Ivan DELLA CROCE
85kg Men
Nikola TRAJKOVIC

Kickboxing

K1 Style
60kg Women
Milana BJELOGRLIC
70kg Women
Aleksandra KRSTIC

SUI Flag  SUI

+
SportDisciplineCategoryQualified

Field
Recurve Women
Valentine de GIULI

DanceSport

Rock 'n' Roll
Couple
Team

Fistball

Outdoor
Team Men
Team
Team Women
Team

Floorball

Indoor
Team Men
Team

Ju-Jitsu

Duo
Team
Team
Fighting
48kg Women
Sina STAUB

Karate

Kata
Individual Men
Yuki UJIHARA
Kumite
68kg Women
Elena QUIRICI

Orienteering

Foot Orienteering
Middle-Distance Men
TeamMatthias KYBURZ
Middle-Distance Women
Team
Sprint Men
TeamMatthias KYBURZ
Sprint Women
Team
Sprint Relay
Team

Roller Sports

Inline Hockey
Team Men
Team

Sport Climbing

Boulder
Single Women
Sofya YOKOYAMA
Lead
Single Men
Sascha LEHMANN

Squash

Squash
Singles Men
Dimitri STEINMANNYannick WILHELMI
Singles Women
Nadia PFISTERCeline WALSER

Triathlon

Duathlon
Individual Men
Valentin GUTKNECHTMichael OTTAndrea ALAGONA
Individual Women
Anna ZEHNDER
Relay
Team

Tug of War

Outdoor
540kg Women
Team
580kg
Team
640kg Men
Team

Waterski & Wakeboard

Wakeboard
Freestyle Men
Jamie HUSER

Wheelchair Rugby

Low Point
Team
Team

Wushu

Taolu
Jianshu, Qiangshu All-round Men
Benjamin Alexander MUELLER

SUR Flag  SUR

+
SportDisciplineCategoryQualified

Indoor
Team
Team

SVK Flag  SVK

+
SportDisciplineCategoryQualified

Parachuting
Canopy Piloting
Roman DUBSKY

Archery

Field
Recurve Women
Denisa BARANKOVA
Target
Compound Men
Jozef BOSANSKY

Canoe

Marathon
K1 Short Distance Men
Team
K1 Standard Distance Men
Team

Karate

Kumite
61kg Women
Ingrida SUCHANKOVA

Kickboxing

K1 Style
52kg Women
Monika CHOCHLIKOVA
70kg Women
Alexandra FILIPOVA

Muaythai

Muay
51 kg Women
Monika CHOCHLIKOVA
63.5 kg Men
Lukas MANDINEC

Powerlifting

Equipped
Heavyweight Women
Ivana HORNA

Triathlon

Duathlon
Individual Women
Nikola CORBOVA

Underwater Sports

Finswimming
Bi Fins 100m Women
Zuzana HRASKOVA

Waterski & Wakeboard

Waterski
Slalom Men
Martin BARTALSKY

SWE Flag  SWE

+
SportDisciplineCategoryQualified

Drone Racing
FPV
David MODIG
Parachuting
Canopy Piloting
Stefan BURSTROM

Archery

Field
Barebow Men
Erik JONSSONLeo PETTERSSON
Barebow Women
Lina BJORKLUNDStine ASELL
Recurve Men
Jonatan ANDERSSON
Recurve Women
Erika JANGNAS

Billiards Sports

Carom
3 Cushion Men
Torbjorn BLOMDAHL

Bowling

Tenpin
Doubles Women
Team
Singles Women
Team

Canoe

Marathon
K1 Short Distance Men
Team
K1 Short Distance Women
Team
K1 Standard Distance Men
Team
K1 Standard Distance Women
Team

Floorball

Indoor
Team Men
Team

Gymnastics

Parkour
Freestyle Men
Elis TORHALL
Freestyle Women
Miranda TIBBLING
Speed Men
Elis TORHALL
Speed Women
Miranda TIBBLING
Trampoline
Double Mini Men
Team
Double Mini Women
Team

Ju-Jitsu

Fighting
70kg Women
Emma LETTE

Muaythai

Muay
57 kg Women
Patricia AXLING
60 kg Women
Ewin ATES
63.5 kg Women
Erica BJORNESTRAD

Orienteering

Foot Orienteering
Middle-Distance Men
TeamIsac von KRUSENSTIERNA
Middle-Distance Women
TeamTove ALEXANDERSSON
Sprint Men
TeamIsac von KRUSENSTIERNA
Sprint Women
TeamTove ALEXANDERSSON
Sprint Relay
Team

Powerlifting

Equipped
Heavyweight Men
Oliver DAHLKVIST

Tug of War

Outdoor
540kg Women
Team
580kg
Team

Waterski & Wakeboard

Wakeboard
Freestyle Women
Caroline DJUPSJO

THA Flag  THA

+
SportDisciplineCategoryQualified

Drone Racing
FPV
Wanraya WANNAPONG

Billiards Sports

Snooker
15-Reds Men
Taweesap KONGKITCHERTCHOO

Boules Sports

Pétanque
Classic - Doubles Women
Team
Precision Shooting - Single Women
Phantipha WONGCHUVEJ

Floorball

Indoor
Team Men
Team

Gymnastics

Aerobics
Group
Team

Ju-Jitsu

Duo
Team
Team
Fighting
48kg Women
Kanjutha PHATTARABOONSORN
57kg Women
Nuchanat SINGCHALAD
63kg Women
Orapa SENATHAM
Jiu-Jitsu (Ne-Waza)
48kg Women
Kanjutha PHATTARABOONSORN
63kg Women
Orapa SENATHAM

Muaythai

Muay
51 kg Women
Wansawang SRILA OR
63.5 kg Men
Weerasak THARAKHAJAD
63.5 kg Women
Janejira WANKRUE
67 kg Men
Anueng KHATTHAMARASRI
71 kg Men
Thanet NITUTORN

Sumo

Sumo
Heavyweight Women
Viparat VITUTEERASAN
Middleweight Women
Kamonchanok AMNUAYPOL

Waterski & Wakeboard

Wakeboard
Freestyle Men
Padiwat JAEMJAN

Wushu

Taolu
Taijiquan, Taijijian All-round Men
Jo SAELEE

TPE Flag  TPE

+
SportDisciplineCategoryQualified

Drone Racing
FPV
Ting Yu CHAO

Baseball - Softball

Softball
Team Women
Team

Billiards Sports

Pool
9-Ball Men
Ping-Chung KO
9-Ball Women
Chieh Yu CHOU

Bowling

Tenpin
Doubles Women
Team
Singles Women
Team

Canoe

Polo
Team Men
Team

Ju-Jitsu

Fighting
85kg Men
Chu-Cheng WEI

Korfball

Indoor
Team
Team

Powerlifting

Equipped
Lightweight Men
Yi-Chun LINTsung-Ting HSIEH
Middleweight Women
Yen-Tzu HUANG
Super Heavyweight Men
Chi-Sen TIENYang SEN

Roller Sports

Speed Skating Road
Elimination 15.000m Men
Yan-Cheng CHEN
Elimination 15.000m Women
Ho-Chen YANG
Point Race 10.000m Men
Yan-Cheng CHEN
Point Race 10.000m Women
Ho-Chen YANG
Sprint 1 Lap Men
Yu-lin HUANG
Sprint 1 Lap Women
Ying-Chu CHEN
Sprint 100m Men
Yu-lin HUANG
Sprint 100m Women
Ying-Chu CHEN
Speed Skating Track
Elimination 10.000m Men
Chang-chin KU
Elimination 10.000m Women
Yung-chi YANG
Point Elimination 10.000m Men
Yan-Cheng CHEN
Point Elimination 10.000m Women
Ho-Chen YANG
Sprint 1.000m Men
Yu-lin HUANG
Sprint 1.000m Women
Ying-Chu CHEN
Sprint 500m Men
Li-yang KUO
Sprint 500m Women
Ying-Chu CHEN
Time trial 200m Women
Ying-Chu CHEN

Sumo

Sumo
Heavyweight Women
Ting YUPei Yu SUN
Lightweight Men
Wei Fan HUANG

Tug of War

Outdoor
540kg Women
Team

Underwater Sports

Finswimming
Bi Fins 100m Women
Pin-Li HE
Bi Fins 50m Women
Pin-Li HE

Waterski & Wakeboard

Wakeboard
Freestyle Men
Yu-Yeh YANG

Wushu

Taolu
Daoshu, Gunshu All-round Men
Chenming WANG
Nanquan, Nangun All-round Men
Po Wei LAI
Taijiquan, Taijijian All-round Women
Pei Hsun LIU

TUN Flag  TUN

+
SportDisciplineCategoryQualified

Kumite
68kg+ Women
Chehinez JEMI

TUR Flag  TUR

+
SportDisciplineCategoryQualified

Carom
3 Cushion Men
Tayfun TASDEMIR
Pool
9-Ball Women
Eylul KIBAROGLU

Boules Sports

Lyonnaise
Precision Shooting - Single Women
Buket OZTURK
Progressive Shooting - Single Women
Inci Ece OZTURK

Gymnastics

Aerobics
Trio
Team

Karate

Kata
Individual Women
Dilara BOZAN
Kumite
50kg Women
Serap OZCELIK
55kg Women
Tuba YAKAN
60kg Men
Eray SAMDAN
61kg Women
Merve COBAN
67kg Men
Burak UYGUR
68kg+ Women
Meltem HOCAOGLU AKYOL
84kg Men
Ugur AKTAS

Muaythai

Muay
48 kg Women
Erivan BARUT
54 kg Women
Kbra AKTA
60 kg Women
Kubra KOCAKUS
81 kg Men
Enis YUNUSOGLU

Underwater Sports

Finswimming
Surface 400m Men
Derin TOPARLAK
Surface Relay 4x100m Men
Team
Surface Relay 4x50m Men
Team

UAE Flag  UAE

+
SportDisciplineCategoryQualified

Parachuting
Canopy Piloting
Abdulbari QUBAISICornelia MIHAI

Ju-Jitsu

Jiu-Jitsu (Ne-Waza)
63kg Women
Shamma ALKALBANI
69kg Men
Mohamed Ali ALSUWAIDI
77kg Men
Mohamed ALAMRI
85kg Men
Faisal ALKETBI

Muaythai

Muay
63.5 kg Men
Noureddine SAMIR
67 kg Men
Mohammed MARDI
71 kg Men
Amine EL MOATASSIME
81 kg Men
Ilyass HBIBALI

Triathlon

Duathlon
Individual Men
Saud ALZAABIFaris ALZAABI

UKR Flag  UKR

+
SportDisciplineCategoryQualified

Parachuting
Canopy Piloting
Ivan SEMENYAKA

Canoe

Marathon
K1 Short Distance Men
Team
K1 Short Distance Women
Team
K1 Standard Distance Men
Team
K1 Standard Distance Women
Team

DanceSport

Standard
Couple
Team

Gymnastics

Acrobatics
Men's Group Men
Team
Pair Men
Team
Pair
Team
Pair Women
Team
Women's Group Women
Team
Aerobics
Group
Team
Pair
Team
Trio
Team
Parkour
Freestyle Men
Bohdan KOLMAKOV
Freestyle Women
GRIUKACH ANNA
Speed Men
Bohdan KOLMAKOV
Speed Women
GRIUKACH ANNA
Rhythmic Gymnastics
Ball Women
Viktoriia ONOPRIIENKOMelaniia TUR
Clubs Women
Team
Hoop Women
Team
Ribbon Women
Team
Tumbling
Individual Men
Team
Individual Women
Team

Ju-Jitsu

Fighting
62kg Men
Bohdan MOCHULSKYI
Jiu-Jitsu (Ne-Waza)
48kg Women
Oleksandra RUSETSKA
63kg Women
Bogdana GOLUB

Karate

Kumite
50kg Women
Kateryna KRYVA
55kg Women
Anzhelika TERLIUGA
61kg Women
Anita SEROGINA
68kg Women
Halyna MELNYK
75kg Men
Stanislav HORUNA
84kg+ Men
Ryzvan TALIBOV

Kickboxing

K1 Style
52kg Women
Daryna IVANOVA
60kg Women
Alina MARTYNIUK
63.5kg Men
Orfan SANANZADE
75kg Men
Vitalii DUBINA
91kg+ Men
Roman SHCHERBATIUK

Muaythai

Muay
48 kg Women
Anastasiia KULINICH
57 kg Men
Vladyslav MYKYTAS
63.5 kg Men
Igor LIUBCHENKO
71 kg Men
Oleksandr YEFIMENKO
91 kg Men
Oleh PRYIMACHOV

Orienteering

Foot Orienteering
Middle-Distance Men
Team
Middle-Distance Women
Team
Sprint Men
Team
Sprint Women
Team
Sprint Relay
Team

Powerlifting

Equipped
Heavyweight Men
Volodymyr RYSIEVDanylo KOVALOV
Lightweight Women
Tetyana BILA UKRAnastasiya DEREVYANKO
Middleweight Men
Mykola BARANNIKVladyslav CHORNY
Middleweight Women
Larysa SOLOVIOVA
Super Heavyweight Men
Oleksii BYCHKOVAndrii SHEVCHENKO
Super Heavyweight Women
Tetyana MELNIKDaria RUSANENKO

Sport Climbing

Lead
Single Women
Ievgeniia KAZBEKOVA
Speed
Single Men
Danyil BOLDYREVYaroslav TKACH
Single Women
Yelyzaveta LAVRYKOVA

Squash

Squash
Singles Men
Valeril FEDORUKDimitriy SCHERBAKOV
Singles Women
Anastasiia KOSTIUKOVANadiia USENKO

Sumo

Sumo
Heavyweight Men
Oleksandr VERESIUK
Heavyweight Women
Svitlana YAROMKAIvanna BEREZOVSKAViktoriia TSARUK
Lightweight Men
Sviatoslav SEMYKRASDemid KARACHENKOAnatolii KHLIUSTIN
Lightweight Women
Alina DUZHENKO
Middleweight Men
Vazha DAIAURI
Middleweight Women
Maryna MAKSYMENKOKaryna KOLESNIK

Underwater Sports

Finswimming
Apnoea 50m Men
Serhii SMISHCHENKO
Bi Fins 100m Men
Viktor RIEPIN
Bi Fins 100m Women
Iryna PIKINERYevheniia TYMOSHENKO
Bi Fins 50m Men
Viktor RIEPIN
Bi Fins 50m Women
Yevheniia TYMOSHENKOIryna PIKINER
Surface 100m Men
Serhii SMISHCHENKO
Surface 100m Women
Viktoriia UVAROVA
Surface 200m Men
Oleksii ZAKHAROV
Surface 200m Women
Anastasiia MAKARENKOSofiia HRECHKO UKR
Surface 400m Men
Oleksii ZAKHAROV
Surface 400m Women
Anastasiia ANTONIAKSofiia HRECHKO UKR
Surface Relay 4x100m Men
Team
Surface Relay 4x100m Women
Team
Surface Relay 4x50m Men
Team
Surface Relay 4x50m Women
Team

Waterski & Wakeboard

Wakeboard
Freestyle Women
Varvara DOLININA
Waterski
Jump Men
Danylo FILCHENKO
Jump Women
Stanislava PROSVETOVA
Trick Men
Danylo FILCHENKO

Wushu

Taolu
Changquan Men
Roman REVA
Daoshu, Gunshu All-round Women
Alina KRYSKO
Jianshu, Qiangshu All-round Women
Yana POLTORATSKA

URU Flag  URU

+
SportDisciplineCategoryQualified

Fighting
69kg Men
Juan Manuel DOMINGUEZ CORTAZZO

Roller Sports

Speed Skating Track
Sprint 1.000m Women
Ariadna MODERNELL

Triathlon

Duathlon
Individual Men
Franco FORESTIER

USA Flag  USA

+
SportDisciplineCategoryQualified

Drone Racing
FPV
Evan TURNERRyan LESSARD
Parachuting
Canopy Piloting
Curtis BARTHOLOMEWJustin PRICETravis MILLSGreg WINDMILLERMatt SHULLJeannie BARTHOLOMEWNicolas BATSCHRobin JANDLE

American Football

Flag Football
Team Men
Team
Team Women
Team

Archery

Field
Barebow Men
Ryan DAVIS
Barebow Women
Christina LYONS
Recurve Men
Brady ELLISONMatthew NOFEL
Recurve Women
Molly NUGENT
Target
Compound Men
Braden GELLENTHIENBenjamin THOMPSONJames LUTZ
Compound Women
Paige PEARCELinda OCHOAWendy GARDNER

Baseball - Softball

Softball
Team Women
Team

Billiards Sports

Carom
3 Cushion Men
Pedro PIEDRABUENA
Pool
9-Ball Men
Shane van BOENINGTyler STYER
9-Ball Women
Monica WEBBJennifer BARRETTA
Snooker
15-Reds Men
Renat DENKHAAhmed ALY ELSAYED

Boules Sports

Pétanque
Classic - Doubles Women
Team
Precision Shooting - Single Women
Rebekah HOWE

Bowling

Tenpin
Doubles Men
Team
Doubles Women
Team
Singles Men
Team
Singles Women
Team

Canoe

Marathon
K1 Short Distance Men
Team
K1 Short Distance Women
Team
K1 Standard Distance Men
Team
K1 Standard Distance Women
Team
Polo
Team Men
Team
Team Women
Team

DanceSport

Breaking
Individual Men
B-Boy Jeffro B-Boy Morris B-Boy Victor
Individual Women
B-Girl Sunny B-Girl La Vix
Latin
Couple
Team
Standard
Couple
Team

Fistball

Outdoor
Team Men
Team
Team Women
Team

Floorball

Indoor
Team Men
Team

Flying Disc

Ultimate
Team
Team

Gymnastics

Acrobatics
Pair Men
Team
Pair Women
Team
Women's Group Women
Team
Parkour
Freestyle Women
Anderson REAGAN
Speed Women
Anderson REAGAN
Rhythmic Gymnastics
Ball Women
Evita GRISKENASLili MIZUNO
Clubs Women
Team
Hoop Women
Team
Ribbon Women
Team
Trampoline
Double Mini Men
Team
Double Mini Women
Team
Tumbling
Individual Men
Team
Individual Women
Team

Handball

Beach
Team Men
Team
Team Women
Team

Ju-Jitsu

Jiu-Jitsu (Ne-Waza)
57kg Women
Ashley MATAN
63kg Women
Tainara WEIDGENAND
69kg Men
Carlos VELASQUEZ
77kg Men
Kim EDMUND
85kg Men
Elioenai De Abreu CAMPOS

Karate

Kata
Individual Men
Gakuji TOZAKI
Individual Women
Sakura KOKUMAI
Kumite
50kg Women
Eva ALEXANDER
55kg Women
Trinity ALLEN
60kg Men
Frank RUIZ
61kg Women
Christina KLINEPETER
67kg Men
Josue HERNANDEZ
68kg Women
Skylar LINGL
68kg+ Women
Cirrus LINGL
75kg Men
Thomas SCOTT
84kg Men
Kamran MADANI
84kg+ Men
Brian IRR

Kickboxing

K1 Style
52kg Women
Lillie HELTON
70kg Women
Amanda GINSKI
75kg Men
Austin BYBEE

Lacrosse

Outdoor
Sixes Men
Team
Sixes Women
Team

Muaythai

Muay
48 kg Women
Janet GARCIA BORBON
51 kg Women
Angela BAHR
54 kg Women
Ashley THINNER
57 kg Men
Austin AMELL
57 kg Women
Tierra BRAND
60 kg Women
Charlsey MANER
63.5 kg Men
Joseph MUELLER
63.5 kg Women
Erin CLAYTON
67 kg Men
Travis PETRALBA
71 kg Men
Luke LESSEI
81 kg Men
Aaron ORTIZ
91 kg Men
Matt BAKER

Orienteering

Foot Orienteering
Middle-Distance Men
Team
Middle-Distance Women
Team
Sprint Men
Team
Sprint Women
Team
Sprint Relay
Team

Powerlifting

Equipped
Heavyweight Men
Noha JOHNSON
Lightweight Women
Heather CONNOR
Super Heavyweight Men
Steve MANN
Super Heavyweight Women
Bonica BROWN

Racquetball

Racquetball
Single Men
Alejandro LANDAJake BREDENBECK
Single Women
Kelani LAWRENCE Rhonda RAJSICH

Roller Sports

Artistic
Dance
Team
Freeskating Men
Collin MOTLEY
Freeskating Women
Ashley CLIFFORD
Inline Hockey
Team Men
Team
Speed Skating Road
Elimination 15.000m Women
Kelsey RODGERS
Point Race 10.000m Women
Kelsey RODGERS
Sprint 1 Lap Men
James SADLER
Sprint 1 Lap Women
Jazzmyn FOSTER
Sprint 100m Men
James SADLER
Sprint 100m Women
Jazzmyn FOSTER
Speed Skating Track
Elimination 10.000m Women
Kelsey RODGERS
Point Elimination 10.000m Women
Kelsey RODGERS
Sprint 1.000m Men
James SADLER
Sprint 1.000m Women
Jazzmyn FOSTER
Sprint 500m Men
James SADLER
Sprint 500m Women
Jazzmyn FOSTER
Time trial 200m Men
James SADLER
Time trial 200m Women
Jazzmyn FOSTER

Sport Climbing

Boulder
Single Men
Joe GOODACRE
Single Women
Cloe COSCOYKylie CULLEN
Lead
Single Men
Jesse GRUPPER
Single Women
Cloe COSCOY
Speed
Single Men
John BROSLERNoah BRATSCHI
Single Women
Emma HUNT

Squash

Squash
Singles Men
Shahjahan KHANFaraz KHANChristopher GORDON
Singles Women
Haley MENDEZMarina STEFANONI

Sumo

Sumo
Heavyweight Men
Angel DELATORREGilberto DELATORRERobert FUIMAONORoy Frederick SIMS II
Heavyweight Women
Kellyann BALLEros ARMSTRONGYaleidy GALINDO
Lightweight Men
Trent SABOJustin JONESJustin KIZZART
Lightweight Women
Elizabeth SALAZARLiesel RICKHOFFKetzel JEFFERSON
Middleweight Men
Eric HUYNHJordan KARSTAndrew RODEN
Middleweight Women
Jennifer CROOKHelen DELPOPOLOChristina GRIFFIN-JONES

Triathlon

Duathlon
Individual Men
Albert HARRISONAlex ARMAN
Individual Women
Kari GILESDeanna NEWMAN
Relay
Team

Underwater Sports

Finswimming
Bi Fins 50m Men
Drew ADDISON MODROV
Surface Relay 4x100m Men
Team
Surface Relay 4x100m Women
Team
Surface Relay 4x50m Men
Team
Surface Relay 4x50m Women
Team

Waterski & Wakeboard

Wakeboard
Freestyle Men
Jake PELOT
Freestyle Women
Tarah MIKACICHTaylor McCULLOGH
Waterski
Jump Men
Taylor GARCIA
Jump Women
Regina JAQUESS
Slalom Men
Nate SMITH
Slalom Women
Regina JAQUESS
Trick Men
Adam PICKOS
Trick Women
Anna GAY

Wheelchair Rugby

Low Point
Team
Team

Wushu

Taolu
Changquan Men
Alex NI
Daoshu, Gunshu All-round Women
Mia TIAN
Jianshu, Qiangshu All-round Men
Brian WANG
Taijiquan, Taijijian All-round Women
Judy LIU

UZB Flag  UZB

+
SportDisciplineCategoryQualified

Rhythmic Gymnastics
Ball Women
Ekaterina FETISOVA
Clubs Women
Team
Hoop Women
Team
Ribbon Women
Team

Ju-Jitsu

Fighting
77kg Men
Bakhromjon MASHRAPOV

Karate

Kumite
75kg Men
Dastonbek OTABOLAEV

Muaythai

Muay
57 kg Women
Aziza MAMUROVA
71 kg Men
Bobirjon TAGIEV
91 kg Men
Fanat KAKHRAMONOV

Wushu

Taolu
Nanquan, Nandao All-round Women
Darya LATISHEVA

VEN Flag  VEN

+
SportDisciplineCategoryQualified

Breaking
Individual Men
B-Boy Mini Joe

Karate

Kumite
50kg Women
Yorgelis SALAZAR

Kickboxing

K1 Style
91kg+ Men
Oscar HIGUERA

Roller Sports

Speed Skating Road
Elimination 15.000m Women
Angy Anabela QUINTERO VALERA
Point Race 10.000m Women
Angy Anabela QUINTERO VALERA
Sprint 1 Lap Men
Keiver Alexander PEREZ DELGADO
Sprint 1 Lap Women
Solymar VIVAS
Sprint 100m Men
Keiver Alexander PEREZ DELGADO
Sprint 100m Women
Solymar VIVAS
Speed Skating Track
Elimination 10.000m Women
Angy Anabela QUINTERO VALERA
Point Elimination 10.000m Women
Angy Anabela QUINTERO VALERA
Sprint 1.000m Men
Keiver Alexander PEREZ DELGADO
Sprint 1.000m Women
Solymar VIVAS
Sprint 500m Men
Keiver Alexander PEREZ DELGADO
Sprint 500m Women
Solymar VIVAS
Time trial 200m Men
Keiver Alexander PEREZ DELGADO
Time trial 200m Women
Solymar VIVAS

Sumo

Sumo
Heavyweight Men
Moises PEREZ
Heavyweight Women
Esmeralda CEDEO
Lightweight Men
Yorgen COVA
Lightweight Women
Euscaris PEREIRA
Middleweight Men
Querys PEREZWlater RIVAS
Middleweight Women
Joana GARRIDO

Triathlon

Duathlon
Individual Men
Gregori Abran IBARRA GUERRAMarvin Francisco BLANCO BOMPART
Individual Women
Joselyn Daniely BREA ABREUEdymar Daniely BREA ABREU
Relay
Team

VIE Flag  VIE

+
SportDisciplineCategoryQualified

Carom
3 Cushion Men
Quyet Chien TRAN

Handball

Beach
Team Women
Team

Muaythai

Muay
57 kg Men
NGUYEN TRAN DUY NHAT

Wushu

Taolu
Daoshu, Gunshu All-round Women
Thi Phuong Giang HOANG
Jianshu, Qiangshu All-round Women
Thuy Vi DUONG
Nanquan, Nangun All-round Men
Quoc Khanh PHAM